ŚwiatKoniec najdłuższej wojny na Pacyfiku

Koniec najdłuższej wojny na Pacyfiku


Wojownicy z Bougainville (AFP)
Parlament Papui Nowej-Gwinei przyznał autonomię pacyficznej wyspie Bougainville, kończąc tym samym najdłuższą wojnę na Pacyfiku. Otwiera to drogę do powstania nowego, niepodległego państwa w tym rejonie świata.

Do porozumienia pokojowego doszło dzięki mediacji Australii, byłej kolonialnej władzy zarówno na Nowej Gwinei jak i na wyspie Bougainville. Papua Nowa Gwinea zgodziła się także na referendum niepodległościowe na wyspie Bougainville za 10 lat. Bojownicy o niepodległość rozpoczęli składanie broni, wśród której - jak się ocenia - znajduje się 1000 sztuk broni maszynowej. Australia wysłała także na wyspę siły nadzorujące przestrzeganie zawieszenia broni.

Najdłuższa na Pacyfiku, 13-letnia wojna o uniezależnienie Bougainville od Papui Nowej Gwinei, pochłonęła 20 tysięcy ofiar na tej liczącej 160 000 ludności wyspie.

Przyczyną rebelii było żądanie zwiększenia udziału mieszańców wyspy w dochodach z jednej z największych na świecie kopalni miedzi. Większość ofiar pochłonęły choroby i głód, spowodowany przez blokadę wysepki przez marynarkę papuaską.

Obraz
© Zobacz mapę

Wyspa Bougainville jest geograficznie i ludnościowo częścią Wysp Salomona, natomiast politycznie wchodzi w skład Nowej Gwinei. (aka)

wyspapapuanowa gwinea

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)