Trwa ładowanie...
d1wcswe

Koniec najdłuższej wojny na Pacyfiku


Wojownicy z Bougainville (AFP)
Parlament Papui Nowej-Gwinei przyznał autonomię pacyficznej wyspie Bougainville, kończąc tym samym najdłuższą wojnę na Pacyfiku. Otwiera to drogę do powstania nowego, niepodległego państwa w tym rejonie świata.

d1wcswe
d1wcswe

Do porozumienia pokojowego doszło dzięki mediacji Australii, byłej kolonialnej władzy zarówno na Nowej Gwinei jak i na wyspie Bougainville. Papua Nowa Gwinea zgodziła się także na referendum niepodległościowe na wyspie Bougainville za 10 lat. Bojownicy o niepodległość rozpoczęli składanie broni, wśród której - jak się ocenia - znajduje się 1000 sztuk broni maszynowej. Australia wysłała także na wyspę siły nadzorujące przestrzeganie zawieszenia broni.

Najdłuższa na Pacyfiku, 13-letnia wojna o uniezależnienie Bougainville od Papui Nowej Gwinei, pochłonęła 20 tysięcy ofiar na tej liczącej 160 000 ludności wyspie.

Przyczyną rebelii było żądanie zwiększenia udziału mieszańców wyspy w dochodach z jednej z największych na świecie kopalni miedzi. Większość ofiar pochłonęły choroby i głód, spowodowany przez blokadę wysepki przez marynarkę papuaską.

Zobacz mapę
Źródło: Zobacz mapę

Wyspa Bougainville jest geograficznie i ludnościowo częścią Wysp Salomona, natomiast politycznie wchodzi w skład Nowej Gwinei. (aka)

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj