ŚwiatKoniec impasu w Nepalu

Koniec impasu w Nepalu

W Nepalu został rozwiązany kryzys polityczny. Największe partie wypracowały kompromis, w myśl którego uchwalono poprawkę do tymczasowej Konstytucji, pozwalającą przedłużyć mandat Zgromadzenia Konstytucyjnego o jeden rok. Dzięki temu kraj nie pozostanie bez parlamentu i rządu, a przez najbliższy rok deputowani będą mieli możliwość pracy nad nową Konstytucją.

Na uchwalenie poprawki wyrazili zgodę maoiści, którzy do tej pory sprzeciwiali się przedłużeniu kadencji Zgromadzenia Konstytucyjnego. Bez ich zgody poprawka konstytucyjna nie mogła zostać uchwalona, a Konstytuanta przestałaby istnieć. W zamian za poparcie współrządzące krajem partie zgodziły się na dymisję w ciągu kilku najbliższych dni obecnego premiera oraz utworzenie rządu porozumienia narodowego, w skład którego wejdą także przedstawiciele partii maoistycznej.

Osiągnięty kompromis oddala widmo kryzysu konstytucyjnego, który zagrażał Nepalowi. Mógł on doprowadzić do politycznego chaosu oraz powrotu przemocy, a nawet wznowienia wojny domowej zakończonej w roku 2006 porozumieniem pokojowym między maoistami i ówczesnymi władzami kraju.W trwającej od połowy lat dziewięćdziesiątych wojnie domowej zginęło w Nepalu około 12 tysięcy osób.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)