Trwa ładowanie...
d4fxisd
28-09-2009 00:15

Koniec domowych hodowli niebezpiecznych zwierząt?

W Polsce są całe rzesze miłośników egzotycznych zwierząt. Bywa, że ich pupile dają nogę i... trafiają do sąsiada. A może być jeszcze gorzej, jeśli wejdą w życie przepisy nakazujące pod groźbą więzienia pozbywać się niebezpiecznych zwierząt - przewiduje "Metro".

d4fxisd
d4fxisd

W Polsce nie ma zakazu trzymania w domu węży, pająków czy innych egzotycznych zwierzaków. Jesienią ubiegłego roku weszła co prawda w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, wprowadzająca całkowity zakaz hodowli (poza ogrodami zoologicznymi) zwierząt niebezpiecznych dla ludzi, ale nic z niej nie wynika, bo Ministerstwo Środowiska nie wydało jeszcze stosownego rozporządzenia.

Po kilku miesiącach konsultacji Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska stworzyła listę zakazanych gatunków. Dzieli ona zwierzęta na dwie kategorie. Do pierwszej grupy urzędnicy zaliczyli "najbardziej niebezpieczne gatunki, które z przyczyn naturalnej agresywności lub właściwości biologicznych mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi". tam śmiertelnie jadowite pajęczaki i węże, duże zwierzęta drapieżne i gatunki, co do których istnieją informacje o ich szczególnej agresywności. Gdy przepisy wejdą w życie, właściciele tych zwierząt będą musieli w ciągu sześciu miesięcy oddać je za darmo do ZOO lub jednostki naukowej.

Mniej niebezpieczne zwierzęta z drugiej kategorii będzie można hodować w domu, o ile zgodzą się na to urzędnicy z lokalnej (wojewódzkiej) ochrony środowiska. Będzie trzeba się do niej zgłosić po indywidualne pozwolenie. Kiedy rozporządzenie o "gatunkach zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi" zostanie podpisane, nikt w Ministerstwie Środowiska nie potrafił odpowiedzieć redakcji "Metra".

d4fxisd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fxisd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj