Kongres USA uchwalił obniżkę podatków
Kongres USA uchwalił największą od 1981
roku obniżkę podatków - o 1,35 biliona dolarów w ciągu
najbliższych 10 lat. Jest to zwycięstwo prezydenta George'a W.
Busha, który z redukcji podatków uczynił trzon swego programu.
27.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Po długich debatach obie izby Kongresu uzgodniły wspólną wersję ustawy podatkowej, którą Izba Reprezentantów zatwierdziła w sobotę stosunkiem głosów 240 do 154, a Senat - 58 do 33.
Za cięciem podatkowym głosowali niemal wszyscy Republikanie i wielu Demokratów, chociaż kierownictwo Partii Demokratycznej do końca krytykowało ustawę w jej ostatecznym kształcie.
Zdaniem demokratycznych liderów, Toma Daschle i Dicka Gephardta, faworyzuje ona zamożnych Amerykanów i grozi roztrwonieniem nadwyżki budżetowej. Przeciwnikom planu Busha udało się tylko zmniejszyć rozmiary podatkowego cięcia z proponowanych przez prezydenta 1,6 biliona dolarów do 1,35 bln.
Wielu Demokratów powołuje się jednak na opinie niektórych ekspertów, którzy twierdzą, że rzeczywisty koszt obniżki dla budżetu będzie wyższy, grubo przekraczając 1,5 biliona dolarów.
Aby ustawa podatkowa stała się prawem, potrzeba jeszcze tylko podpisu prezydenta Busha. Miał on to zrobić przed przypadającym w poniedziałek Świętem Pamięci Narodowej (Memorial Day), ale ostatecznie podpisze ustawę za tydzień.
Amerykańscy podatnicy będą mieli więcej pieniędzy w kieszeniach, aby oszczędzać i inwestować, i gospodarka otrzyma w ten sposób bardzo potrzebny zastrzyk - oświadczył prezydent.(mp)