Kongres USA przedłużył ważność ustawy antyterrorystycznej
Amerykański Kongres ostatecznie przyjął ustawę, przedłużającą ważność uchwalonych
bezpośrednio po ataku z 11 września 2001 r. postanowień mających
wzmocnić ochronę Ameryki przed terroryzmem - tzw. Patriot Act.
08.03.2006 | aktual.: 08.03.2006 07:52
Ustawa - która zdaniem krytyków narusza swobody obywatelskie Amerykanów - została przyjęta w Izbie Reprezentantów liczbą głosów 280:138, czyli uzyskała zaledwie o dwa głosy więcej niż wymagana większość dwóch trzecich głosów. W zeszłym tygodniu w Senacie przeszła przytłaczającą większością głosów: 89 przeciwko 10. Obecnie oczekuje się podpisania ustawy przez prezydenta George'a W. Busha. Prawdopodobnie nastąpi to przed piątkiem.
Część postanowień Patriot Act wygasała 10 marca - zdaniem zwolenników ustawy, jej przedłużenie było niezbędne dla zapobieżenia atakom terrorystycznym na USA.
Według obserwatorów, przyjęcie ustawy przez Kongres stanowi niewątpliwe osobiste polityczne zwycięstwo Busha. Ustawa od dawna była ostro krytykowana przez media jako naruszająca prawa obywatelskie Amerykanów. Krytycy Patriot Act zapowiedzieli zresztą po wtorkowej decyzji Izby Reprezentantów, że nadal prowadzić będą walkę z postanowieniami tego aktu. Przeniesie się ona jednak do kongresowych komisji - w tym senackiej komisji sprawiedliwości, która formalnie rozpatruje już głośną sprawę podsłuchów.
Chodzi tu głównie o prawo policji do zakładania podsłuchów telefonicznych bez nakazu sądowego, wysyłanie tzw. listów bezpieczeństwa narodowego do różnych instytucji z żądaniem udostępnienia danych osobistych pracowników oraz prawo policji federalnej (FBI)
do wglądu w kartoteki osób korzystających z bibliotek publicznych.