Trwa ładowanie...
d4drudj

Kongres 230 niemieckojęzycznych specjalistów od Polski

W niemieckim Darmstadt rozpoczął się pierwszy kongres poświęcony niemieckim badaniom nad Polską. W trzydniowym spotkaniu uczestniczy 230 zajmujących się Polską naukowców z krajów niemieckojęzycznych.

d4drudj
d4drudj

Tematem blisko trzydniowej konferencji są migracje i transfery ludności. Uczestnicy reprezentują różnorodne dyscypliny naukowe. Są wśród nich slawiści, historycy, geografowie, socjolodzy, politolodzy, kulturoznawcy i muzykolodzy.

Jak podkreślają w komunikacie organizatorzy kongresu - Niemiecki Instytut Polski w Darmstadt, Instytut im. Herdera w Marburgu oraz uniwersytety w Moguncji i Giessen - Niemcy wciąż niewiele wiedzą o Polsce, choć od przełomu politycznego w Europie Wschodniej minęło już 20 lat.

Badania naukowe w Niemczech dotyczące wschodniego sąsiada mają bogatą tradycję, ale są w małym stopniu skoordynowane. W ciągu minionych 20 lat zamknięto wiele placówek badawczych, a powstało mało nowych. W porównaniu z sytuacją badań nad Francją, eksperci do spraw Polski zdani są w znacznym stopniu wyłącznie na siebie - oceniają organizatorzy.

Dlatego uczestnicy kongresu w Darmstadt chcą podsumować stan badań nad Polską w różnych dyscyplinach naukowych, a także zastanowić się nad dalszym ich kierunkiem oraz sposobami rozpowszechniania informacji o dostępnych rezultatach badań nad wschodnim sąsiadem Niemiec.

d4drudj

Na konferencji prasowej organizatorzy kongresu przedstawili siedem postulatów dotyczących badań nad Polską w Niemczech. - Polska jest drugim co do wielkości sąsiadem Niemiec. Badania nad Polską powinny zająć poczesne miejsce na niemieckiej mapie badań naukowych - uznali.

Potrzebne jest również - ich zdaniem - zmniejszenie asymetrii w polsko-niemieckich kontaktach naukowych; w Polsce badania nad Niemcami cieszą się dużym zainteresowaniem, a w Niemczech badania nad Polską prowadzone są na mniejszą skalę.

Zauważono, że studia polonistyczne w Niemczech są zdecentralizowane. Brak m.in. centralnego uniwersyteckiego ośrodka badawczego. Prowadzi to m.in "do słabości instytucjonalnej i słabej widoczności".

Pierwszym krokiem do wzmocnienia tejże "widoczności" badań nad Polską w Niemczech jest organizowany w Darmstadt kongres. Kolejnym etapem powinien być rozwój kontaktów i wymiany informacji naukowej, np. poprzez organizowanie regularnych konferencji polonistycznych.

d4drudj

Pomocne byłoby również założenie Katedry Badań nad Polską na jednym z niemieckich uniwersytetów. Katedra taka powinna być zintegrowana z wyposażonym w odpowiednie środki infrastrukturalne Centrum Badań Naukowych nad Polską, które stworzyłoby koncepcję studiów magisterskich uzupełniających, modułów dokształcających, studiów podyplomowych itp.

Proponują również poszerzenie oferty publikacji w języku niemieckim, dotyczących badań nad Polską.

Konferencja potrwa do soboty. Jej partnerem jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Anna Widzyk

d4drudj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4drudj
Więcej tematów