Trwa ładowanie...
25-06-2015 13:12

Konflikt na Ukrainie. Dzieci z Donbasu poradziły sobie w polskich szkołach

Dzieci z Donbasu, które od kilku miesięcy chodziły do polskich szkół w Stawigudzie poradziły sobie z nauką w nowym języku, z innymi programami nauczania i nowymi warunkami - oceniają dyrektorzy placówek. Jedna z uczennic kończy rok szkolny z wyróżnieniem.

Konflikt na Ukrainie. Dzieci z Donbasu poradziły sobie w polskich szkołachŹródło: AFP
dh77yxg
dh77yxg

Dzieci z Donbasu, blisko 30 osób, chodziły do szkół w Stawigudzie - podstawówki i gimnazjum, od lutego. Większość z nich słabo mówiła po polsku, a rodzice i nauczyciele obawiali się, czy dzieci poradzą sobie w zupełnie odmiennych od ukraińskich warunkach szkolnych. Okazało się, że obawy te były niepotrzebne, bo zdecydowana większość uczniów w polskich szkołach poradziła sobie świetnie.

- Jedna z dziewczynek kończy nawet ten rok szkolny w wyróżnieniem, ma średnią ponad 4,75 i wzorowe zachowanie - powiedział dyrektor podstawówki w Stawigudzie Andrzej Szczepkowski.

Uczniowie z Donbasu pisali także polskie egzaminy: jeden chłopiec test po podstawówce, dwóch - test gimnazjalny.

Dyrektor Szczepkowski powiedział, że chłopiec z szóstej klasy poradził sobie świetnie, uzyskał ponad 50 proc. punktów pisząc test w języku polskim (nie chciał tłumaczenia zadań na ukraiński). - Zorganizowaliśmy mu dodatkowe zajęcia, żeby nadrobił różnice w programach. Ale w ogóle ten chłopiec bardzo, bardzo pozytywnie nas zaskoczył. To uczeń, któremu chciało się uczyć, aż przyjemnie było z nim pracować. Sądzę, że nauczyciele gimnazjum także będą z niego zadowoleni, bo to wyjątkowy uczeń - powiedział dyrektor podstawówki w Stawigudzie.

dh77yxg

Uczniowie z Ukrainy nie odstawali od poziomu kolegów z Polski

Dyrektor stawigudzkiego gimnazjum Bogusława Chodorska powiedziała, że testy gimnazjalne pisało dwóch uczniów ewakuowanych z Donbasu. - Jeden pisał test ze wszystkich przedmiotów po polsku, drugi dostał przetłumaczone na ukraiński przedmioty przyrodnicze i wiedzę o społeczeństwie - powiedziała Chodorska i dodała, że obu uczniom egzamin poszedł dobrze, że obaj "jakoś specjalnie nie odstawali od poziomu kolegów".

Warmińsko-mazurska kurator oświaty Grażyna Przasnyska zapewniła, że uczniom proponowano przetłumaczenie zadań egzaminacyjnych, "ale sami zainteresowani uznali, że ogólnie nie ma potrzeby".

Dyrektor podstawówki w Stawigudzie przyznał, że obecność dzieci z Ukrainy w jego placówce pozytywnie wpłynęła także na polskich uczniów. - Nie było wyzywania, przezywania, wytykania palcami. Była za to opiekuńczość, troska, wzajemne zrozumienie. Zanim ukraińskie dzieci przyszły do nas do szkoły, rozmawialiśmy z naszymi uczniami, że to będą goście i prosiliśmy, by traktowali ich jak gości, czyli wyjątkowo. I to się zadziało - podkreślił dyrektor Szczepkowski. Dodał, że dzieci z Ukrainy uczestniczyły wspólnie z polskimi kolegami w szkolnych występach, przedstawieniach, czy imprezach.

Niektórzy uczniowie z Donbasu już odebrali świadectwa szkolne, ponieważ wraz z rodzicami wyjeżdżają z Warmii do innych miast w Polsce. Ostatni ewakuowani z Donbasu ośrodek w Rybakach powinni opuścić 12 lipca.

dh77yxg

Polski rząd ewakuował w połowie stycznia z Donbasu ok. 178 osób, które miały Kartę Polaka lub spełniały kryteria jej otrzymania. Z czasem do tego grona dołączyło kilkanaście kolejnych osób (zwykle byli to współmałżonkowie, rodzice i rodzeństwo) ewakuowanych w pierwszej turze. Przez pół roku pobytu na Warmii wszyscy ewakuowani przeszli kursy polskiego, dzięki bankowi ofert prowadzonemu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych znaleźli też w Polsce pracę i mieszkania. Propozycji nowego miejsca pracy nie przyjęło tylko kilka rodzin.

Zobacz także - Saakaszwili: upadnie Odessa, upadnie Ukraina

dh77yxg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh77yxg
Więcej tematów