Konfiskata ponad 4 ton narkotyków w Afganistanie
Afgańskie siły antynarkotykowe
przeprowadziły nalot na duże laboratorium produkujące heroinę,
skonfiskowały ponad cztery tony narkotyków i aresztowały siedem
osób, w tym czterech Pakistańczyków - podał rząd afgański.
Afganistan jest głównym na świecie producentem opium i otrzymywanej z niego heroiny, a pieniądze z narkobiznesu zasilają rebeliantów, walczących z popieranym przez Zachód rządem i zagranicznymi siłami wojskowymi na terenie kraju.
Nowo utworzone z pomocą Stanów Zjednoczonych specjalne oddziały antynarkotykowe przeprowadziły kilka akcji w prowincji Helmand, która jest głównym rejonem upraw maku opiumowego. Według władz, w Helmandzie bojownicy działają w sojuszu z gangami narkotykowymi.
Podczas wtorkowej akcji na południu Helmandu, w pobliżu granicy z Pakistanem, zniszczono osiem laboratoriów, w których rafinowano heroinę.
Zabito jednego uzbrojonego bojownika, skonfiskowano 4,1 tony opium, 47 kg heroiny, 80 kg morfiny i zniszczono ponad dwie tony chemikaliów do produkcji narkotyków; poprzedniego dnia podczas starć zostało rannych trzech członków paramilitarnych sił antynarkotykowych - podało afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Z prowincji Helmand pochodzi jedna czwarta całego opium produkowanego w Afganistanie. Zapewnienie bezpieczeństwa operacji antynarkotykowych będzie jednym z głównych zadań 3300 brytyjskich żołnierzy, którzy wkrótce mają przyjechać do Afganistanu, aby przejąć kontrolę nad południem tego kraju od wojsk amerykańskich. Według brytyjskiej komisji parlamentarnej, która wypowiadała się na ten temat w zeszłym tygodniu, brytyjskich żołnierzy czeka niebezpieczna walka z narkobiznesem.
Zdaniem ekspertów antynarkotykowych niszczenie upraw maku opiumowego nie jest dobrym sposobem rozwiązania problemu w Afganistanie - rolnikom powinno dać się jakąś alternatywę, bądź też wprowadzić system koncesji i kontraktów na mak, będący również surowcem dla przemysłu farmaceutycznego.
Stany Zjednoczone i inne państwa zachodnie wspierają w Afganistanie akcje antynarkotykowe i przeciwko wszechobecnej korupcji związanej z narkobiznesem.
W zeszłym roku w Afganistanie wyprodukowano około 4500 ton opium. Z afgańskiego opium uzyskuje się około 90 procent światowej produkcji heroiny.