Trwa ładowanie...
d1bjwtx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Konferencja we Wrocławiu. Eksperci: nadużywanie antybiotyków może być groźne

Stosowanie antybiotyku bez nadzoru lekarza, a przede wszystkim nadużywanie tego leku może być groźne dla pacjenta - podkreślali eksperci podczas konferencji zorganizowanej we Wrocławiu w ramach Pierwszego Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konferencja we Wrocławiu. Eksperci: nadużywanie antybiotyków może być groźne
(WP, Fot: Łukasz Szełemej)
d1bjwtx

Konferencja nt. antybiotyków oraz ich właściwego stosowania odbyła się w największej placówce medycznej na Dolnym Śląsku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu.

Farmakolog kliniczny w USK dr Magdalena Hurkacz podkreśliła, że nadużywanie antybiotyków doprowadza do "rozchwiania immunologicznego organizmu".

- Trafiają do nas pacjenci "przeleczeni" antybiotykami, u których zastosowano je kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu roku. To powoduje, że w miejsce flory bakteryjnej pojawiają się u nich grzyby chorobotwórcze - powiedziała lekarka.

d1bjwtx

Dodała, że przeprowadzone w 2010 r. w całej Europie badania na temat samoleczenie wykazały, iż Polacy stosują bardzo dużo antybiotyków „na własną rękę”.

Jej zdaniem, wynika to z niewiedzy i nieświadomości - także z przekonania, że antybiotyk jest panaceum na wszystko.

- Jest duży problem z informacją. Nie informujemy pacjenta, jak dokładnie przyjmować ten lek. Pacjent np. nie wie, że zjedzenie jogurtu czy owsianki po antybiotyku uniemożliwia jego wchłonięcie - powiedziała Hurkacz.

Wojewódzki konsultant ds. epidemiologii dr Jerzy Odonicz-Czarnecki ocenił, że antybiotykoterapia "rozbuchała się, a pacjenci nie zawsze stosują się do jej zasad".

d1bjwtx

- Nie można przerywać terapii antybiotykami, a tym bardziej samodzielnie ich stosować, gdy mamy ten lek w domu. Niezbędna jest wizyta u lekarza, także ta kontrolna po zakończeniu leczenia - mówił lekarz.

Jak dodał, największa presja na przepisanie antybiotyku ciąży na lekarzach pierwszego kontaktu, którzy nie mają możliwości monitorowania swego pacjenta. - W szpitalach, gdzie laboratoria wspierają dobór odpowiedniego specyfiku sytuacja jest łatwiejsza. Tymczasem lekarz w poradni bez możliwości stałego monitorowania częściej przypisuje antybiotyk - powiedział Odonicz-Czarnecki.

Kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu Witold Paczosa poinformował, że rocznie stwierdza się w dolnośląskich szpitalach kilkanaście ognisk epidemiologicznych, w tym kilka związanych z drobnoustrojami opornymi na leki.

- To jest szczególnie trudna sytuacja, gdy zostaje wywołana przez tzw. patogeny alarmowe, czyli drobnoustroje szczególnie mocno lekooporne. W szpitalach są na to procedury, działają zespoły kontroli zakażeń i właściwa diagnostyka mikrobiologiczna - mówił Paczosa.

d1bjwtx

Jak powiedziała kierownik laboratorium mikrobiologicznego w USK dr Ewa Lewczyk, dla pewnych szczepów bakterii oporność na antybiotyki jest bardzo duża. - To zagrożenie jest dostrzegalne. Dlatego współpraca z pacjentem, znajomość pacjenta i możliwości diagnostyczne są tak istotne - dodała.

Pierwszy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach trwa od 16 do 26 listopada. W środę 18 listopada przypada 8. Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach.

d1bjwtx

Podziel się opinią

Share

d1bjwtx

d1bjwtx
Więcej tematów