Konferencja w 30. rocznicę powstania KOR
Na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się konferencja poświęcona 30-leciu Komitetu Obrony Robotników. Bierze w niej udział około tysiąca osób. Odbędą się panele dyskusyjne, które będą prowadzić historycy specjalizujący się w najnowszej historii Polski. W konferencji uczestniczą goście z zagranicy, m.in. z Czech, Węgier, Rosji, Niemiec i Francji.
Przed rozpoczęciem konferecji na głównym dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego nastąpiło otwarcie wystawy prezentującej dorobek KOR. Zgromadzono na niej zdjęcia, dokumenty, przedstawiono sylwetki członków KOR-u. Są tam między innymi oryginalne listy zwykłych ludzi, którzy zwracają się na przykład do sejmowej komisji sprawiedliwości z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu losu bliskich. Są fragmenty dokumentów mówiące o nędzy robotników w Radomiu, o prześladowaniach, o śledztwach dotyczących nawet dzieci - na przykład 13-latków rozlepiających ulotki.
Komitet Obrony Robotników powstał 23. września 1976 roku. To pierwsze opozycyjne ugrupowanie, które w sposób jawny przeciwstawiło się represjonowaniu obywateli przez władze PRL. Celem KOR-u było na początku udzielanie pomocy prześladowanym uczestnikom protestów robotniczych w czerwcu 1976 roku.