Trwa ładowanie...

Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i Grzegorza Pudy. Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt

Rząd ugiął się pod presją rolników ws. tak zwanej "piątki dla zwierząt". Po fali protestów hodowców, premier Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany do procedowanej ustawy dotyczącej ochrony zwierząt.

Share
Konferencja Mateusza Morawieckiego i Grzegorza Pudy
Konferencja Mateusza Morawieckiego i Grzegorza PudyŹródło: PAP
d6g4pcy

- Na wtorek rolnicy zapowiedzieli kolejne protesty w związku z forsowaną przez rząd "ustawą futerkową". W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą wyszli naprzeciw oczekiwaniom hodowców i środowiska rolniczego. Zapowiedzieli zmiany dotyczące tak zwanej "piątki dla zwierząt".

Premier przekazał, że dopuszczalny będzie ubój rytualny w przypadku drobiu. Przesunięto również wejście w życie przepisów dot. uboju rytualnego i farm futerkowych na 1 stycznia 2022 roku. Wprowadzono także system odszkodowań dla branży rolniczej.

d6g4pcy

- To, jak traktujemy zwierzęta, sporo mówi o nas samych. Bądźmy ludzcy dla zwierząt. Znęcanie się, przysparzanie niepotrzebnego cierpienia to rzecz, której powinniśmy unikać - powiedział premier.

Stan nadzwyczajny. Szef klubu KO: "Dlaczego rząd do tej pory tego nie zrobił?"

Piątka dla zwierząt. Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje

- Wychodząc naprzeciw wszystkim ludziom, którzy troszczą się o dobrostan zwierząt, o ich dobre traktowanie, chcemy jednocześnie zaproponować rozwiązania, które będą dobre dla rolników i polskiego rolnictwa - dodał Morawiecki.

- Jeśli chodzi o system odszkodowań, od zeszłego piątku funkcjonuje w ministerstwie rolnictwa komisja, która przygotowuje projekt, jak miałoby to wyglądać. Chcemy, aby to dotyczyło przede wszystkim tych, którzy tracą zyski z powodu wprowadzenia ustawy. Zarówno rolników, jak i przedsiębiorców - wskazał Grzegorz Puda.

d6g4pcy

Premier podkreślił jednocześnie, że w wielu krajach UE ubój rytualny już dziś jest całkowicie zakazany lub de facto całkowicie zakazany. - Humanitarne traktowanie zwierząt to nie jest ani ideologia lewicowa, ani prawicowa. To zmiana cywilizacyjna, która dobrze o nas świadczy. Jako polskie społeczeństwo pochylamy się nad cierpieniem braci mniejszych - powiedział Morawiecki. Zdaniem premiera próba szufladkowania zmian jako lewicowych albo prawicowych jest "nietrafiona". - One są po prostu ludzkie - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6g4pcy

Podziel się opinią

Share
d6g4pcy
d6g4pcy
Więcej tematów