Konferencja o przestępczości w Internecie
Rada Europy chce skuteczniej walczyć z pornografią dziecięcą, piractwem komputerowym i innymi przestępstwami w Internecie. W Budapeszcie rozpocznie się w czwartek dwudniowa konferencja, podczas której podpisana zostanie pierwsza międzynarodowa konwencja w sprawie walki z przestępczością cyberprzestrzeni.
Projekt konwencji przyjął na początku listopada w Strasburgu Komitet Ministrów RE. Dokument ten przewiduje transgraniczną współpracę organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości 43 państw członkowskich Rady, m.in. szybką wymianę informacji o oszustwach i bezprawnym przekazywaniu danych osobowych.
W aneksie do konwencji przewiduje się karalność publikowania w Internecie treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym.
Eksperci z państw Rady Europy, a także z USA, Kanady i Japonii, pracowali nad konwencją przez cztery lata.
Próby wprowadzenia kar za umieszczanie treści rasistowskich w Internecie kończyły się do tej pory niepowodzeniem ze względu na zakaz ograniczana swobody słowa obowiązujący w innych krajach, np. w USA.
Z tego powodu Zgromadzenie Parlamentarne RE zaproponowało podwójne rozwiązanie: wprowadzenie kar za treści rasistowskie w krajach, które - jak Francja, Belgia czy Szwajcaria - mają odpowiednie instrumenty prawne, lub - w razie gdy uniemożliwia to konstytucja kraju - karanie za "administrowanie stronami, propagującymi przemoc". (mk)