Koncert poświęcony twórczości Karola Szymanowskiego
Rok 2007 został ogłoszony Rokiem Karola Szymanowskiego w związku z 125. rocznicą urodzin i 75. rocznicą śmierci. Na piątek 25 maja o godz. 19:30 (powtórzenie 26 maja o godz. 18:00) warszawska Filharmonia Narodowa zaplanowała specjalny koncert wypełniony w całości muzyką wielkiego polskiego kompozytora. W programie wieczoru znajdą się oba Koncerty skrzypcowe oraz muzyka do baletu Harnasie.
Z najeżoną trudnościami technicznymi i interpretacyjnymi partią solową Koncertów (zwłaszcza II Koncertu – inspirowanego folklorem podhalańskim, z rozbudowaną kadencją Pawła Kochańskiego) zmierzy się znakomity niemiecki skrzypek Frank Peter Zimmermann. Artysta występuje z najlepszymi orkiestrami świata (w ostatnich sezonach m.in. z New York Philharmonic, Berlińscy Filharmonicy, Amsterdamska Concertgebouw, London Symphony Orchestra, Staatskapelle Dresden) daje także recitale – w listopadzie ubiegłego roku publiczność Filharmonii Narodowej mogła go podziwiać w cyklu Recitale Mistrzów. Skrzypek gra na instrumencie Stradivariusa z roku 1711, który należał niegdyś do Fritza Kreislera.
W wokalnej partii solowej muzyki do baletu Harnasie (już sam tytuł wskazuje charakter dzieła) usłyszymy najbardziej znanego polskiego tenora – Wiesława Ochmana – osobowość nietuzinkową i niezwykle barwną w świecie polskiej sztuki nie tylko muzycznej. Artysta początkowo chciał związać swoją przyszłość ze sztukami plastycznymi, uczył się w liceum plastycznym, a potem uzyskał dyplom magistra–inżyniera w zakresie ceramiki. Jednakże wyjątkowy głos, odkryty na studenckiej akademii, szybko pchnął go na deski scen operowych wywodząc go – jak niegdyś Jana Kiepurę - ze Śląska przez Warszawę aż do Metropolitan Opera w Nowym Jorku i La Scali w Mediolanie. Wiesław Ochman – osoba niezwykle medialna – prowadzi także działalność charytatywną – jego aukcje obrazów malarzy polskich m.in. w Nowym Jorku, wspierają polskie instytucje muzyczne i edukację młodych talentów.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadzi jej szef – Antoni Wit. Dyrygent, który występował m.in z takimi orkiestrami jak Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Tonhalle-Orchester Zürich, Royal Philharmonic, Philharmonia Orchestra, BBC Symphony Orchestra, może poszczycić się niezwykle bogatym dorobkiem płytowym, ponad 140 jego nagrań rozeszło się do tej pory na całym świecie w ponad 3 milionowym nakładzie i niejednokrotnie zdobywało prestiżowe nagrody (Diapason D’Or, Grand Prix du Disque, nominacje do Grammy).
Obecnie Antoni Wit nagrywa dla wytwórni Naxos wszystkie dzieła orkiestrowe i oratoryjne Szymanowskiego, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przed piątkowym koncertem o godz. 18:30 zapraszamy na wykład o utworach wieczoru, który wygłosi profesor Uniwersytetu Warszawskiego - Zofia Helman, wybitna znawczyni twórczości Karola Szymanowskiego.