PolskaKoncert pod Pomnikiem Bohaterów Getta

Koncert pod Pomnikiem Bohaterów Getta

Fragment koncertu skrzypcowego Jana Sebastiana Bacha oraz wykonany na flecie utwór "Miasteczko Bełz" usłyszeli warszawiacy, zebrani o północy pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Spotkanie odbyło się z okazji 65. Rocznicy wybuchu powstania w Getcie; pomimo późnej pory pod pomnik, przed którym przez cały wtorek paliły się znicze i składano wieńce, przybyło ok. 300 osób, w tym wiele młodzieży.

Zebranych przywitała szefowa Fundacji Shalom, przewodnicząca komitetu tegorocznych obchodów powstania w Getcie - Gołda Tencer. Takie obchody powstania w Getcie Warszawskim mogłam sobie tylko wymarzyć to był sen który się spełnił - mówiła Tencer.

Obecny podczas uroczystości światowej sławy dyrygent Zubin Mehta, który o godz. 20-ej kierował zespołem Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej podczas koncertu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zaakcentował, że jest zaszczycony możliwością brania udziału w obchodach powstania w Getcie Warszawskim.

Cieszymy się, że jesteśmy dziś częścią tych wydarzeń, dlatego gramy dla was z głębi serca - podkreślił.

Dwóch muzyków z zespołu izraelskich filharmoników zagrało dla warszawskiej publiczności na skrzypcach i flecie.

Główne obchody 65. Rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim rozpoczęły się we wtorek przed południem i trwały cały dzień.

Powstanie w Getcie Warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r., było próbą powstrzymania ostatecznej likwidacji getta przez Niemców. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Użyto pojazdów opancerzonych, artylerii, a także lotnictwa.

Powstańcy walczyli do 16 maja. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić Wielką Synagogę na Tłomackiem. Według raportów gen. Stroopa, od 20 kwietnia do 16 maja 1943 roku w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów lub zaczadzenia. 7 tys. Żydów zamordowano na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, głównie do Auschwitz i Majdanka.

Źródło artykułu:PAP
warszawarocznicakoncert

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)