Trwa ładowanie...
d3i3azy

Koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą

Rosja nadal ściąga swoje wojska nad granicę z Ukrainą, co świadczy o tym, że dąży do eskalacji konfliktu we wschodnich obwodach ukraińskich - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko. Informację potwierdziły również anonimowe źródła w NATO. Wcześniej w poniedziałek szef grupy "Informacyjny Opór", Dmytro Tymczuk ogłosił, że we wtorek 15 lipca na Ukrainę zostanie wprowadzony rosyjski specnaz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą
(AFP, Fot: Dmitry Serebryakov)
d3i3azy

Rzecznik poinformował, że w ciągu ostatniej doby zauważono ruchy rosyjskich oddziałów w pobliżu granicy z obwodem sumskim na północnym wschodzie Ukrainy oraz z obwodem ługańskim, na wschodzie.

Andrij Łysenko dodał, że w regionach, gdzie trwa operacja przeciwko prorosyjskim separatystom trwają zacięte walki.

- Bojownicy systematycznie ostrzeliwują rosyjskie terytorium, co Rosjanie starają się przedstawić jako działania ukraińskich wojsk. Po kilka razy dziennie mamy też do czynienia z próbami przedostania się przez granicę kolumn wojskowych z najemnikami z Rosji. Odnotowano też strzały w stronę ukraińskich wojsk z terytorium rosyjskiego - powiedział.

d3i3azy

Rzecznik RBNiO podkreślił jednocześnie, że władze nie dysponują na razie dowodami, które potwierdzałyby doniesienia, iż Rosja planuje przerzucić na ukraińskie terytorium swoje oddziały specjalne.

Wcześniej w poniedziałek szef grupy "Informacyjny Opór", zajmującej się zwalczaniem zagrożeń dla Ukrainy w sferze informacyjnej, Dmytro Tymczuk ogłosił, że we wtorek 15 lipca na Ukrainę zostanie wprowadzony specnaz, czyli siły specjalne Federacji Rosyjskiej, które koncentrują się w graniczącym z Ukrainą obwodzie rostowskim.

Zdaniem Tymczuka rosyjscy komandosi mieliby wkroczyć na Ukrainę jako oddziały pokojowe. - Rosja przygotowuje się do wprowadzenia na Ukrainę tak zwanych sił pokojowych, albo będą to "zielone ludziki", działający wcześniej na Krymie - powiedział ekspert.

Informację o koncentracji rosyjskich wojska przy granicy z Ukrainą, gdzie przebywa obecnie od 10 tys. do 12 tys. rosyjskich żołnierzy potwierdził również pragnący zachować anonimowość przedstawiciel struktur wojskowych Sojuszu.

Według niego do połowy czerwca większość stacjonujących tam wcześniej około 40 tys. rosyjskich żołnierzy została wycofana. - Ale od tygodnia liczne jednostki rosyjskie wracają w ten rejon - dodał.

d3i3azy

Podziel się opinią

Share
d3i3azy
d3i3azy
Więcej tematów