InnowacjeKomputerowa papka mózgowa

Komputerowa papka mózgowa

Żyjemy w epoce zmieniających się szybko technologii. Dzieciom łatwiej jest przystosować się do wszelkich nowości. To niestety odbija się na ich mózgach - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Komputerowa papka mózgowa
Źródło zdjęć: © WP.PL

Gary Small napisał książkę "iBrain: Jak przetrwać zmiany w naszym mózgu wywołane przez technologię". Według niego rewolucję technologiczną można porównać tylko do skoku ewolucyjnego, gdy ludzkość zaczęła się posługiwać narzędziami - Nasze mózgi codziennie muszą mierzyć się z zupełnie nowymi dla naszego gatunku zadaniami - mówi Small.

Nastolatki i dzieci łatwo przystosowały się do nowości technologicznych. Często nawet nie wyobrażają sobie bez nich życia. Ich młode mózgi łatwo wykształcają połączenia, których nie mają dorośli. Ma to jednak złe strony. Młodzi ludzie są bardziej podatni na uzależnienia od tego, co nam wydaje się zdobyczą cywilizacyjną.

Dziecko, które ma od dzieciństwa styczność z komputerem wykształca sobie poszczególne ośrodki w mózgu, wzmacniając połączenia nerwowe związane z obsługą nowoczesnego sprzętu. Odbywa się to kosztem komunikacji interpersonalnej.

Nastolatkowie coraz bardziej wolą chat przez monitor niż rozmowę twarzą w twarz. Umiejętności interpersonalne są u nich mniej wykształcone, bo mózg nie ma możliwości wytworzenia połączeń odpowiedzialnych za zdolność więzi społecznych. Jeśli rodzice wcześnie nie zareagują, może sie wytworzyć stan alienacji społecznej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)