Komorowski zapowiedział szczyt polsko-francuski
Prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu w Paryżu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym zapowiedział, że zostanie zorganizowany szczyt polsko-francuski, a wkrótce po nim - szczyt państw Trójkąta Weimarskiego. Wagę trójstronnej współpracy państw podkreślił także premier Francois Fillon.
- Trójkąt Weimarski ożyje na nowo na poziomie kontaktów głów państw. Najpierw szczyt polsko-francuski, a później szczyt Trójkąta Weimarskiego - powiedział Komorowski na krótkim briefingu po spotkaniu z francuskim prezydentem w Pałacu Elizejskim.
Termin tych spotkań ani główny temat nie są jeszcze ustalone, gdyż - jak wyjaśnił szef polskiego państwa - trzeba to uzgodnić ze stroną niemiecką.
Prezydent wyraził jednak nadzieję, że "uda się to zrealizować stosunkowo szybko". Komorowski zwrócił też uwagę, że współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego zamarła w 2006 roku.
Komorowski powiedział także, że w trakcie rozmowy z prezydentem Sarkozym uzgodnił, iż w okresie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (II połowa 2011 roku) oba kraje będą starały się koordynować niektóre pomysły i razem je realizować, w czasie gdy Francja będzie sprawowała istotną rolę w ramach grupy G8 i G20.
- To jest zapowiedź szansy na daleko idące zbliżenie polsko-francuskie na obszarze UE. To otwiera daleko idące dobre perspektywy - ocenił polski prezydent.
Odniósł się też do przyszłości konfliktu w Afganistanie. Zauważył, że w tym momencie "toczy się dyskusja wewnątrz NATO i z Afganistanem na temat zakończenia misji bojowej" (w tym kraju). - To jest postęp z mojego punktu widzenia - zaznaczył Komorowski, wyjaśniając, że wcześniej rozważano tylko i wyłącznie to, jak kontynuować tę misję.
O współpracy Warszawy, Paryża i Berlina oraz polsko-francuskich relacjach dwustronnych polski prezydent rozmawiał też w czwartek wieczorem z premierem Francois Fillonem. Jak podało po spotkaniu biuro prasowe francuskiego szefa rządu, obaj przywódcy dyskutowali o istniejących i możliwych polach kooperacji między Francją a Polską, takich jak energia, obrona, nowe technologie czy kultura. "Podkreślono także wagę przywiązywaną przez Francję i Polskę do ich wspólnej współpracy z Niemcami" - głosi komunikat premiera. Według tego samego dokumentu, Fillon i Komorowski zgodzili się co do "konieczności europejskiej strategii gospodarczej mającej zwiększyć jej konkurencyjność i wzrost gospodarczy", a także co do szczególnie dużego znaczenia rolnictwa w tym względzie.
W czasie jednodniowej wizyty w Paryżu przywódca polskiego państwa spotkał się także z przewodniczącym francuskiego Zgromadzenia Narodowego Bernardem Accoyerem. Zapalił również znicz pamięci ku czci ofiar wojen i złożył wieniec przy grobie nieznanego żołnierza pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu. Spotkał się tam z polskimi i francuskimi kombatantami. Rano złożył kwiaty na grobie Fryderyka Chopina na paryskim cmentarzu Pere Lachaise.
Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją. Ostatni prezydencki szczyt Trójkąta odbył się w Niemczech w 2006 roku. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał udział w szczycie Trójkąta. Oficjalnym powodem była choroba, nieoficjalnie pojawiały się informacje, że polski prezydent odwołał spotkanie po lekturze obraźliwego artykułu w jednym z niemieckich dzienników.