Komorowski: Dorn destabilizuje samorząd
Wiceszef PO Bronisław Komorowski zdziwiony jest deklaracją szefa MSWiA Ludwika Dorna, według którego prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przestała pełnić urząd w dniu, w którym minął termin na złożenie oświadczenia majątkowego jej męża. Jego zdaniem, Dorn zamiast szukać rozwiązań stabilizujących władze samorządu, destabilizuję ją.
24.01.2007 11:55
Inny polityk Platformy Jan Rokita uważa, że w sprawie oświadczeń majątkowych samorządowców potrzebne jest spotkanie przywódców wszystkich największych partii politycznych i wspólny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, który pozwoliłby uchylić z mocą wsteczną "oczywiście absurdalny przepis".
Oczekuję od polityków, że znajdą wyjście z absurdu w którym się wiele polskich miast znalazło- powiedział w Sejmie Rokita.
Według posła PO, ponowne wybory skompromitowałyby Polskę w oczach Polaków i opinii międzynarodowej. Polacy będą szydzić z ponownych wyborów, a świat będzie się z nas śmiać. Ja już widzę te artykuły w europejskich gazetach: "dalszy ciąg cyrku w kraju nad Wisłą" - mówił Rokita.
W Programie III Polskiego Radia, Dorn pytany, czy Gronkiewicz-Waltz przestała być prezydentem stolicy, odpowiedział: "tak".
Dziwi mnie pochopność pana wicepremiera Dorna. Minister administracji i spraw wewnętrznych powinien być adwokatem szukania rozwiązań, które stabilizowałyby władze samorządową a nie destabilizowały - tak słowa ministra skomentował Komorowski.
Rolą szefa resortu spraw wewnętrznych powinno być szukanie ścieżki prawnej umożliwiającej ominięcie nonsensu ustawowego, który jest faktem. Tymczasem pan Ludwik Dorn śpieszy się z deklaracją zmuszającą wszystkich do myślenia o wyborach samorządowych. To nie dotyczy tylko Warszawy ale wielu miejsc w Polsce, setek Polaków. Oznacza to też wydanie milionów złotych - powiedział Komorowski.
Zgodnie z przepisami, samorządowcy muszą złożyć kilka dokumentów dotyczących majątku. Na przedstawienie oświadczeń majątkowych mają 30 dni od daty ślubowania, a w przypadku pozostałych dokumentów (np. oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka) - 30 dni od dnia wyboru.
Sama Gronkiewicz-Waltz uważa, że nie miała obowiązku składania oświadczenia o działalności gospodarczej swojego męża, "gdyż nie wykonuje on tej działalności na terenie gminy", w której ona pełni funkcję prezydenta. Oświadczenie - mówiła - o działalności gospodarczej swojego męża, które złożyła z dwudniowym opóźnieniem, przedstawiła bo zależało jej na przejrzystości.