InnowacjeKomórki ludzkiej skóry zmuszono do produkcji insuliny

Komórki ludzkiej skóry zmuszono do produkcji insuliny

Komórki z ludzkiej skóry zostały przekształcone w komórki wytwarzające insulinę - hormon, który reguluje metabolizm glukozy. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Biological Chemistry".

Zdaniem naukowców, sukces ten otwiera nowe perspektywy w terapii cukrzycy, a pewnego dnia może nawet zaowocować metodą pozwalającą wyleczyć z tej choroby miliony osób.

Cukrzyca jest poważnym, przewlekłym schorzeniem, które objawia się zaburzeniem metabolizmu glukozy i zbyt wysokim poziomem tego cukru we krwi. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na cukrzycę cierpi obecnie ok. 180 mln osób na świecie. W Polsce ich liczbę ocenia się na 2,5 mln.

Aż 85% stanowią chorzy z cukrzycą typu II, która rozwija się z powodu nieprawidłowego wykorzystania insuliny przez tkanki. Częściej dotyka ona osób w średnim i starszym wieku. Z kolei cukrzyca typu I pojawia się jako rezultat zniszczenia wysepek trzustki produkujących insulinę i występuje przeważnie już w wieku dziecięcym lub wczesnej młodości. Osoby z cukrzycą typu I muszą koniecznie przyjmować insulinę, podczas gdy leczenie cukrzycy typu II zaczyna się od modyfikacji diety i stylu życia oraz podawania leków doustnych. Dopiero w późniejszej fazie choroby wymagane jest podawanie insuliny.

Ostatnie badania wykazały, że przeszczepianie cukrzykom komórek trzustki wytwarzających insulinę może dawać długotrwałe efekty terapeutyczne. Metoda ta ma jednak swoje ograniczenia, związane głównie z niedoborem odpowiednich dawców oraz koniecznością blokowania reakcji układu odporności na przeszczep.

Najnowsza praca naukowców z University of North Carolina w Chapel Hill może potencjalnie pomóc rozwiązać te problemy, gdyż pozwoli uzyskiwać komórki do przeszczepu z własnych komórek pacjenta.

Badacze najpierw cofnęli komórki ludzkiej skóry do stadium komórek macierzystych (tzw. pluripotencjalnych), które w odpowiednich warunkach mogą dać początek wielu różnym tkankom. Wykorzystali w tym celu specjalnie dobrane białka, które regulują aktywność genów. Następnie, komórki macierzyste, przy pomocy sygnałów chemicznych, nakłonili do przekształcenia się w komórki beta trzustki produkujące insulinę.

Zdaniem prowadzącego doświadczenia dr. Yi Zhanga, uzyskane w ten sposób komórki trzustki mają ogromny potencjał terapeutyczny. Oczywiście zanim zostaną wykorzystane w leczeniu chorych na cukrzycę, potrzebne jest jeszcze wiele lat badań, przyznaje specjalista.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)