Komórka ci powie jaki to obraz
Waldemar Pawlak spotkał się Ministerstwie Gospodarki z twórcami "Art4Europe" - aplikacji na telefon komórkowy, która na podstawie zdjęcia zrobionego dziełu sztuki dostarcza użytkownikowi dodatkowych informacji o sfotografowanym obiekcie.
Prototyp aplikacji Art4Europe opracował zespół "SaveUp Team" złożony ze studentów Politechniki Poznańskiej oraz absolwenta Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ich aplikacja Została nagrodzona na podsumowaniu międzynarodowej konferencji Hack4Europe. Twórcy projektu odebrali nagrodę podczas konferencji Digital Agenda Assembly w Brukseli.
- Art4Europe to jest przedsięwzięcie, które myślę, że może być bardzo ciekawe także w kontekście naszej prezydencji, ale także w promowaniu Polski, bo pozwala w bardzo efektywny sposób rozpoznawać obrazy, robiąc zdjęcie komórką - powiedział Waldemar Pawlak.
Po zainstalowaniu Art4Europe, wystarczy zrobić telefonem zdjęcie dzieła sztuki lub jego reprodukcji, a aplikacja na tej podstawie uzyska dodatkowe informacje o tym obiekcie z Europeany (internetowej bazy, w której zebrane są zbiory muzeów, bibliotek i archiwów z całej Europy). Jeżeli opis obrazu czy rzeźby jest w języku, którego nie zna użytkownik, aplikacja Art4Europe może ten opis przetłumaczyć, a nawet zamienić na postać audio (przeczytać). Poza tym, użytkownik może np. zostać skierowany do sklepu internetowego z reprodukcjami czy publikacjami dotyczącymi tego dzieła.
- Możemy sobie wyobrazić, że znajdujemy się we Wrocławiu (...), robimy zdjęcie części panoramy Racławickiej i dostajemy na telefonie informację, co się znajduje w tym konkretnie elemencie Panoramy. Możemy dostać również plik dźwiękowy czy też dokładniejszy opis postaci, które tam widnieją - wyjaśnił jeden z twórców aplikacji - Wojciech Radomski.
- To jest bardzo ciekawa technologia, bo o ile wyszukanie informacji w tekście jest dość proste, to rozpoznawanie utworów było do tej pory umiejętnością magiczną i tajemną - podkreślił podczas spotkania Waldemar Pawlak.
Minister gospodarki zaznaczył, że choć na razie aplikacja wykorzystuje bazę zdjęć dzieł sztuki, to równie dobrze mogą to być bazy zdjęć z serwisów czy archiwów. - A sami doskonale wiecie, jak trudno czasem na podstawie fotografii odszukać informacje o zdjęciu czy osobie - zwrócił się Pawlak do dziennikarzy - Niewykluczone, że tu możemy mieć wielki potencjał biznesowy.
Członkowie zespołu wyjaśniają, że nie istnieje jeszcze wersja komercyjna aplikacji. Dostępna jest jednak inna aplikacja - SaveUp. Po zrobieniu zdjęcia okładce książki, SaveUp przesyła użytkownikowi informacje o tym, gdzie i za ile tę książkę można kupić. Ta aplikacja dostępna jest już za darmo dla użytkowników produktów Apple'a, wkrótce powstanie również wersja dla osób korzystających z Androida.
Art4Europe powstała w czasie poznańskiej edycji konferencji Hack4Europe, czyli serii międzynarodowych spotkań programistów, które odbywały się jednocześnie w czterech europejskich miastach - Poznaniu, Londynie, Barcelonie i Sztokholmie.
W skład zespołu SaveUp Team wchodzą: Paweł Elbanowski, Tomasz Grzywalski, Jakub Jurkiewicz, Wojciech Radomski i Marcin Szajek raz Arkadiusz Skuza.