Komitety wyborcze muszą złożyc sprawozdania
Komitety wyborcze, które startowały w II turze zeszłorocznych wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów, do 26 lutego muszą złożyć sprawozdania finansowe. Niektóre komitety, m.in. PiS i PO mają na złożenie sprawozdań więcej czasu, ponieważ niektórzy z ich kandydatów startowali w II turze przesuniętej na 10 grudnia.
Zgodnie z samorządową ordynacją wyborczą, komitety wyborcze mają 3 miesiące na złożenia sprawozdań od daty wyborów. Ich druga runda, poza wyjątkami (gdy np. kandydaci wycofali zgodę na kandydowanie), odbyła się 26 listopada.
W razie spóźnienia lub niezłożenia sprawozdania, pełnomocnikowi finansowemu komitetu może grozić kara do 2 lat więzienia.
Sprawozdanie powinno być złożone w Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) lub u lokalnych komisarzy wyborczych. W PKW składają swoje sprawozdania komitety partii politycznych, koalicji partii politycznych oraz te komitety, które zgłosiły kandydatów w więcej niż jednym województwie.
Ekspert PKW Radosław Hrychorczuk powiedział, że w PKW swoje sprawozdania do 26 lutego musi złożyć 7 komitetów wyborczych.
Wpłynęły już cztery z siedmiu sprawozdań: Stronnictwa Demokratycznego, Ruchu Autonomii Śląska, Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego oraz koalicyjnego komitetu Lewica i Demokraci. Oznacza to, że do poniedziałku powinny nadesłać swoje sprawozdania także: LPR, Samoobrona RP i Przymierze Samorządowe Prawicy.
Do 12 lutego sprawozdania finansowe składały te komitety wyborcze, które wystawiały kandydatów na radnych do rad gmin, rad powiatów oraz do sejmików wojewódzkich, a także komitety uczestniczące tylko w I turze wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
W samej PKW takie sprawozdania powinny złożyć 22 komitety. Hrychorczuk poinformował, że osiem z nich nie dopełniło tego obowiązku. Są to: komitet Konfederacja - Godność i Praca, Zieloni 2004, komitet Jedność Rzemieślniczo-Kupiecka, Polska Partia Socjalistyczna, Stronnictwo Ludowe Ojcowizna, Społeczne Towarzystwo Ekologiczne Pro Vita Et Patria, komitet Mieszkańcy dla Polski i komitet Młodzi 2006.
Pełnomocnicy finansowi tych komitetów podlegają zgodnie z prawem grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Przepisy mówią, że PKW składa w takich sytuacjach zawiadomienie do prokuratury.
W 16 gminach II tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbyła się nie 26 listopada, a 10 grudnia, ponieważ kandydaci uprawnieni do udziału w II turze wycofali zgodę na kandydowanie. Dotyczy to trzech komitetów wyborczych - PSL, PO i PiS. Muszą one złożyć swoje sprawozdania finansowe do 12 marca (ponieważ 10 marca to sobota).
Ta sama instytucja, w której dany komitet składał sprawozdanie finansowe w terminie do 6 miesięcy od dnia wyborów przyjmuje je lub odrzuca. Może być ono przyjęte bez zastrzeżeń lub ze wskazaniem na jego uchybienia. Sprawozdanie może zostać odrzucone m.in. w przypadku, gdy komitet przekroczył limit wydatków, wykorzystywał na cele wyborcze środki pozyskane nie w związku z wyborami lub przekazał fundusze innemu komitetowi wyborczemu.
Korzyści majątkowe przyjęte przez komitet z naruszeniem prawa podlegają przepadkowi na rzecz skarbu państwa.(am)