Trwa ładowanie...
d3hh4ob
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Komitet Żydów Amerykańskich potępia "rewizjonizm historyczny Moskwy"

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) potępił "historyczny rewizjonizm Moskwy przeciwko Polsce". To reakcja na piątkowe słowa ambasadora Rosji w Warszawie Siergieja Andriejewa, który m.in. zarzucił Polsce częściową odpowiedzialność za II wojnę światową.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew
Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew (Eastnews, Fot: Piotr Płaczkowski/REPORTER)
d3hh4ob

"To absurdalne; w rzeczywistości nikt nie powinien tego wiedzieć lepiej niż Moskwa" - podkreślił w przesłanym PAP oświadczeniu szef American Jewish Committee David Harris.

Zwrócił uwagę, że ambasador Rosji "ignoruje głęboko bolesną i udokumentowaną historię lat 1939-41 i zamiast tego sugeruje, że Polska przyniosła nieszczęście sobie i innym". To zdaniem Harrisa dowód "jawnych starań (ze strony Moskwy), by przesunąć punkt ciężkości ze sprawców na ofiary".

Harris przypomniał, że to Polska była pierwszym celem nazistów, którzy zaatakowali ją 1 września 1939 roku, w następstwie czego Wielka Brytania i Francja wypowiedziały dwa dni później Niemcom wojnę. "W tym czasie Związek Radziecki był sojusznikiem hitlerowskich Niemiec" - zaznaczył Harris, nawiązując do podpisanego 23 sierpnia paktu Ribbentrop-Mołotow oraz agresji ZSRR przeciwko Polsce 17 września 1939 roku.

d3hh4ob

Przypomniał też o niezliczonych Polakach, którzy zostali wysłani do radzieckich łagrów, i tysiącach polskich oficerów zamordowanych wiosną 1940 roku w Lesie Katyńskim.

"Możemy mieć tylko nadzieję, że przełożeni (ambasadora Andriejewa - przyp. red.) w Moskwie szybko zdystansują się od jego komentarzy, aby nie pozostawiać wrażenia, że jego poglądy są w rzeczywistości oficjalną polityką dzisiejszej Rosji" - zakończył oświadczenie Harris.

d3hh4ob

Podziel się opinią

Share

d3hh4ob

d3hh4ob
Więcej tematów