Komitet wyborczy Borowskiego złożył dokumenty w PKW
Komitet wyborczy kandydata na prezydenta,
szefa Socjaldemokracji Polskiej Marka Borowskiego, zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o zarejestrowanie.
03.06.2005 19:21
Wymagane dokumenty złożył w PKW rzecznik SdPl Arkadiusz Kasznia, który jest także pełnomocnikiem komitetu. Do zgłoszenia dołączono ponad 4 tys. podpisów z poparciem dla kandydatury Borowskiego. Kasznia powiedział dziennikarzom, że komitet liczy 21 osób, a na jego czele stoi eurodeputowany Dariusz Rosati. Według Kaszni w skład komitetu wchodzą też m.in. wicemarszałek Sejmu Tomasz Nałęcz (SdPl), szefowa klubu SdPl Jolanta Banach, a także osoby spoza polityki np. Krystyna Kofta i Marek Groński.
Na razie PKW zarejestrowała tylko jeden komitet kandydata na prezydenta - prof. Zbigniewa Religi. W sprawie rejestracji komitetu Borowskiego decyzja zapadanie po niedzieli.
Komitety mają w tym roku czas do 15 sierpnia na zgłoszenie się do PKW po zarejestrowanie. Od momentu rejestracji komitet może wykonywać zadania wynikające z ordynacji, m.in. rozpocząć zbieranie 100 tys. podpisów z poparciem koniecznych do zarejestrowania w PKW kandydata na prezydenta. Zgodnie z ordynacją, w wyborach prezydenckich mogą uczestniczyć tylko komitety wyborcze wyborców.
Do utworzenia komitetu potrzebna jest m.in. pisemna zgoda kandydata na start w wyborach, w której powinny znaleźć się m.in. informacje o jego ewentualnej przynależności partyjnej, o udokumentowanym wykształceniu, wykonywanym zawodzie i miejscu pracy.
Wyrażając zgodę na start w wyborach, kandydat musi też złożyć w PKW oświadczenie lustracyjne. Komisja przekazuje to oświadczenie Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie, który wszczyna postępowanie lustracyjne z urzędu. Kandydaci, którzy już złożyli takie oświadczenia, np. posłowie i senatorowie, informują tylko o tym fakcie na piśmie PKW.
Aby zarejestrować komitet, trzeba do zgłoszenia składanego w PKW dołączyć: oświadczenie o utworzeniu komitetu i ustanowieniu pełnomocnika, pisemną zgodę kandydata na start w wyborach, co najmniej 1000 podpisów z poparciem dla jego kandydatury.
Jeśli zgłoszenie spełnia warunki ordynacji, PKW w ciągu 3 dni od otrzymania go, rejestruje komitet. Natomiast jeśli ma wady, pełnomocnik komitetu wyborczego ma 3 dni - od momentu zwrócenia się do niego przez PKW - na ich usunięcie. Jeśli tego nie zrobi, Komisja odmówi zarejestrowania komitetu. Pełnomocnik może zaskarżyć do Sądu Najwyższego postanowienie PKW.