Trwa ładowanie...
21-12-2004 06:50

Komitet kolejkowy w szpitalu



Szpitale w naszym regionie powołują komitety kolejkowe, które mają czuwać nad tym, aby chorzy byli operowani według kolejności zgłoszenia, a nie np. po znajomości.

Komitet kolejkowy w szpitalu
d3bvy9b
d3bvy9b

Od 1 stycznia każdy pacjent ze skierowaniem na zabieg będzie musiał najpierw ustalić w szpitalu termin przyjęcia. Zostanie wpisany na listę oczekujących w specjalnym zeszycie. Komitety będą mogły przyspieszyć termin operacji, jeśli stan zdrowia chorego nagle się pogorszy.

- W skład komitetu kolejkowego wchodzą lekarze specjaliści z poszczególnych dziedzin, mogą więc obiektywnie ocenić, jak długo pacjent może czekać na zabieg - mówi Dariusz Kałdoński, dyrektor szpitala w Sieradzu.

Nowa ustawa zdrowotna, która nakazuje tworzenie komitetów kolejkowych, budzi jednak kontrowersje. Listy chorych mają być jawne, kontrolowane i na bieżąco weryfikowane, ale nie skrócą terminów oczekiwania na operacje.

- To jeszcze bardziej zbiurokratyzuje pracę lekarzy, którzy powinni zajmować się leczeniem, a nie listami i sprawozdaniami - uważa Wojciech Kubiak, dyrektor szpitala im. Sonnenberga w Łodzi.

d3bvy9b

Beata Kobierska, pacjentka oddziału okulistyki w łódzkim szpitalu im. Jonschera, twierdzi, że komitet kolejkowy w niczym nie zmieni jej sytuacji. - Termin operacji zaćmy i tak wyznaczono mi dopiero na koniec przyszłego roku - mówi Beata Kobierska.

Wielu lekarzy uważa, że usankcjonowanie kolejek jest próbą odwrócenia uwagi od limitów, braku pieniędzy i nędzy w lecznictwie. Ale np. łódzki szpital im. Kopernika już prowadzi zeszyt z listą oczekujących. - Na każdym oddziale sekretarka ordynatora wpisuje termin przyjęcia pacjenta - mówi dyrektor Józef Tazbir. - Od kontroli tej listy przez komitet kolejkowy pieniędzy jednak nie przybędzie.

Waldemar Podhalicz, dyrektor departamentu zdrowia w łódzkim Urzędzie Marszałkowskim, popiera usankcjonowanie kolejek i sprawowanie nad nimi kontroli. - To ukróci nadużycia - uważa Podhalicz.

Tajemnicą poliszynela jest, że w większości szpitali przeprowadzane są tzw. prywatne operacje, nad którymi nie ma żadnej kontroli. Lekarz pisze w karcie chorego "zagrożenie życia" i kolejka nie obowiązuje...

d3bvy9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bvy9b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj