Komitet Helsiński zaniepokojony sytuacją w Polsce
Zaniepokojenie atmosferą życia publicznego,
która może powodować naruszanie praw człowieka i obywatela,
wyraził Komitet Helsiński w Polsce.
"Gwałtowne oskarżenia i szantaż moralny pod adresem ludzi mających odmienną opinię, żenująca walka na komisje śledcze, demonstracja roszczeń do monopolu na prawdę i autorytet moralny, to zjawiska, jakich nasilenie w ostatnich miesiącach budzi nasz głęboki niepokój" - napisano w stanowisku.
Według dokumentu podpisanego przez Marka A. Nowickiego i Danutę Przywarę, w ten sposób "tworzy się atmosferę sprzyjającą naruszaniu praw podstawowych".
"Musimy ostrzec, że w podobnym klimacie nie sposób prowadzić rzetelnej dyskusji publicznej nad tym, jak zapewnić lepsze przestrzeganie praw człowieka i obywatela w Rzeczpospolitej, jak przywrócić szacunek dla prawa i wymiaru sprawiedliwości oraz godzić wymogi wolności z oczekiwaniem bezpieczeństwa osobistego i solidarności społecznej" - głosi oświadczenie.
Przypominając, że Polska od kilkunastu lat jest wolnym krajem, autorzy oświadczenia napisali, że jest to "wystarczająco długo, aby dostrzec błędy w działaniu demokracji; zbyt krótko, by ryzykować wstrząsy w wątpliwej nadziei na radykalną naprawę owych błędów".
"Komitet Helsiński w Polsce zawsze dbał o jakość demokracji pod rządami prawa. Chodzi o to, by nie ponosiły uszczerbku podstawowe prawa człowieka i obywatela. Wymaga to dobrego rządu, przestrzegania przepisów i dobrych obyczajów w życiu publicznym czyli tworzenia warunków zaufania" - głosi oświadczenie.
Zbierający się na comiesięcznych posiedzeniach Komitet Helsiński w Polsce pełni rolę Rady Programowej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i publikuje swe opinie na temat spraw o kluczowym znaczeniu dla praw człowieka.