Trwa ładowanie...
d3y57h1
28-04-2009 13:21

Komisja zbada nielegalne naciski w IPN

Nielegalne naciski w IPN, zbada komisja śledcza do spraw nacisków - informuje Radio Zet. Przewodniczący komisji Sebastian Karpiniuk zapewnia, że komisja zajmie się doniesieniem byłego prokuratora IPN.

d3y57h1
d3y57h1

Zwolniony ostatnio z instytutu prokurator, napisał do komisji o nielegalnych naciskach wywieranych na niego w IPN. Prokurator dwa lata temu, w czasie rzędów PiS-u badał sprawę przekroczenia uprawnień w latach 80. przez wiceministra w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, sędziego Andrzeja Kryżego.

"Byłem świadkiem wywierania bezprawnych nacisków na bieg prowadzonego przeze mnie postępowania karnego" - pisze prokurator Adam Sidor. "Proszę o przesłuchanie mnie w tej sprawie, zakresem działań komisji śledczej powinno zostać objęte także śledztwo Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie" - czytamy w piśmie do komisji śledczej.

- Wystąpimy do prokuratora generalnego o to aby zwolnić tego prokuratora z tajemnicy - mówi przewodniczący sejmowej komisji śledczej Sebastian Karpiniuk.

- Prokurator stwierdza, że był poddawany naciskom, żeby skręcić sprawę przed wyborami. Na najbliższym posiedzeniu komisji na pewno się nią zajmiemy - dodaje Karpiniuk.

d3y57h1

W 1980 roku sędzia Kryże skazał na areszt działaczy niepodległościowych, między innymi Andrzeja Czumę i Bronisława Komorowskiego. W listopadzie 2007 roku IPN wszczął w tej sprawie śledztwo. Prokurator Adam Sidor, który ją badał twierdzi, że chciał rozpocząć dochodzenie dwa miesiące wcześniej, jeszcze przez wyborami parlamentarnymi. Uniemożliwili mu to jego przełożeni - szef pionu śledczego i szef prokuratorów IPN.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj