Trwa ładowanie...

Komisja pracuje nad wytycznymi, jak oceniać z religii

Przygotowywany przez Komisję Wychowania Katolickiego dokument na temat zasad nauczania religii nie wprowadzi nowych kryteriów oceniania - twierdzi przewodniczący Komisji arcybiskup Kazimierz Nycz. Jak mówi, od wielu lat podstawą do oceniania jest wiedza religijna a nie pobożność.

Komisja pracuje nad wytycznymi, jak oceniać z religiiŹródło: AFP
d80j6l9
d80j6l9

Arcybiskup Nycz podkreślił, że nowy dokument zbiera w jednym miejscu wszystkie dotychczasowe przepisy regulujące nauczanie religii. Dodał, że praktyki religijne nie podlegają ocenie z religii.

Zdaniem arcybiskupa Nycza, zdarzają się przypadki, że katecheci przy wystawianiu oceny odstępują od wytycznych, dlatego dokument jeszcze raz przypomni, że takie praktyki nie powinny mieć miejsca. Z praktyk religijny uczeń ocenia się sam w sumieniu - tłumaczył hierarcha.

Arcybiskup Nycz uznał też, że w każdej szkole uczniowie powinni mieć możliwość wyboru pomiędzy religią a etyką. Hierarcha zwrócił uwagę, że w przypadkach gdy prawie wszyscy uczęszczają na katechezę, szkołom często nie opłaca się zatrudniać nauczycieli etyki. Zdaniem hierarchy sytuacja w której uczniowie, którzy nie chcą chodzić na religię mają po prostu wolne może błędnie sugerować, że przedmiot etyczny nie jest ważny w rozwoju człowieka.

Nowy dokument zbierający zasady nauczania religii powinien być gotowy przed 1 września.

d80j6l9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d80j6l9
Więcej tematów