PolskaKomisja nadzwyczajna ds. prezydenckich projektów ustaw o WSI

Komisja nadzwyczajna ds. prezydenckich projektów ustaw o WSI

24.03.2006 11:50, aktual.: 24.03.2006 12:25

Sejm powołał Komisję Nadzwyczajną, która ma rozpatrzyć prezydenckie projekty ustaw o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i powołaniu - w ich miejsce - służb wywiadu oraz kontrwywiadu wojskowego.

W jej składzie znalazło się 17 posłów: sześciu z PiS, pięciu z PO; po dwóch przedstawicieli Samoobrony i SLD oraz po jednym z LPR i PSL.

W komisji zasiądą: Michał Jach (PiS), Jędrzej Jędrych (PiS), Dariusz Seliga (PiS), Marek Opioła (PiS), Marek Surmacz (PiS), Waldemar Wiązowski (PiS), Marek Biernacki (PO), Grzegorz Dolniak (PO), Paweł Graś (PO), Konstanty Miodowicz (PO), Sławomir Rybicki (PO), Krzysztof Sikora (Samoobrona), Jerzy Zawisza (Samoobrona), Michał Tober (SLD), Janusz Zemke (SLD), Robert Strąk (LPR) i Zbigniew Sosnowski (PSL).

Projekty, którymi ma zająć się komisja, to zestaw trzech ustaw: "o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego", "o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego" oraz przepisy wprowadzające obie ustawy.

W myśl projektów, WSI zostaną zlikwidowane 30 czerwca 2006 r., a od 1 lipca w ich miejsce działać będzie Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służba Wywiadu Wojskowego (SWW). Nowe służby mają być częścią Sił Zbrojnych, podlegać szefowi MON, ale ponadto ich prace ma koordynować minister-koordynator służb specjalnych. Nowe służby mają być centralnymi organami administracji rządowej. Można w nich będzie zatrudniać cywilnych pracowników.

Kierunki działań obu służb w drodze wytycznych ma określać minister obrony, ale w uzgodnieniu z ministrem-koordynatorem ds. specsłużb. Wytyczne zatwierdza premier. Opiniuje je Kolegium ds. Służb Specjalnych.

Według projektu, szefów służb, na wniosek ministra obrony, powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, rządowego kolegium ds. służb specjalnych oraz sejmowej komisji ds. specsłużb. Dopuszcza się powołanie na kierownicze stanowiska w SKW i SWW osób nie będących żołnierzami zawodowymi i funkcjonariuszami innych służb. Nie może to jednak być osoba, która pracowała, służyła albo była tajnym współpracownikiem specsłużb PRL w myśl definicji z ustawy o IPN, ani nie może to być "dyspozycyjny sędzia" z czasów PRL.

W projekcie zapisano ponadto, że SKW ani SWW nie mogą werbować m.in.: prezydenta, premiera, ministrów, posłów, senatorów, sędziów, prokuratorów i adwokatów, a także rektorów i prorektorów wyższych uczelni, dziennikarzy, nadawców czy wydawców z mediów.

W terminie do dwóch tygodni po wejściu w życie ustaw premier na wniosek ministra obrony i po zasięgnięciu opinii prezydenta powoła pełnomocników ds. organizacji SKW i SWW, a sam minister obrony powoła komisję ds. likwidacji WSI i wyznaczy jej przewodniczącego.

Członków komisji weryfikacyjnej, którzy będą kwalifikować żołnierzy WSI do pracy w nowych wojskowych służbach, powołają prezydent i premier - każdy po dwunastu. Przewodniczącego komisji wyznaczy prezydent.

Komisja weryfikacyjna ma badać oświadczenia, które w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy mają złożyć żołnierze WSI chcący służyć w SKW lub SWW. Kto nie złoży oświadczenia, albo nie zostanie mu wyznaczony etat w nowych służbach, przechodzi do rezerwy kadrowej i nie będzie mógł być wyznaczony na stanowisko w sądach ani prokuraturach wojskowych, Żandarmerii Wojskowej, jednostkach zwiadowczych i rozpoznaniu.

Jeśli komisja weryfikacyjna miałaby wątpliwości co do szczegółów złożonych oświadczeń, które mają pozostać niejawne, wzywa autora, który może przed komisją złożyć wyjaśnienia.

Funkcjonariuszy nowych wojskowych służb mają obowiązywać zasady podobne do tych, które dotyczą ich obecnie - zakazane będzie członkostwo w partiach politycznych, zrzeszanie się w związkach zawodowych, praca poza służbą (oprócz przypadków, na które dostaną pozwolenie od szefa służby).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także