Trwa ładowanie...

Komisja historyczna zbada biskupów

Wszyscy biskupi polscy, za ich zgodą, mają być zbadani przez komisję historyczną - poinformował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik. Dodał, że wszyscy biskupi zadeklarowali, że chcą się poddać takiej weryfikacji.

Komisja historyczna zbada biskupówŹródło: PAP
d2ijswe
d2ijswe

Biskupi opowiedzieli się także za powołaniem komisji historycznych w tych diecezjach, gdzie ich jeszcze nie ma.

Biskupi z żalem stwierdzili, że nieuwzględnienie przyjmowanej powszechnie zasady domniemania niewinności przyczyniło się do stworzenia wokół oskarżonego abp. Stanisława Wielgusa atmosfery nacisku, która nie ułatwiła mu przedstawienia opinii publicznej odpowiedniej obrony, do której miał prawo.

Jego decyzję o rezygnacji z urzędu arcybiskupa warszawskiego biskupi przyjęli "z szacunkiem". Nie nam sądzić człowieka, współbrata, który przez lata wiernie i gorliwie służył Kościołowi, m.in. jako profesor i Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a następnie jako Biskup płocki. Naszą modlitwą chcemy wspierać Arcybiskupa w pełnym wyjaśnieniu prawdy.

Papież przyjął w ostatnią sobotę rezygnację z funkcji metropolity warszawskiego arcybiskupa Stanisława Wielgusa. Stało się to po tym, jak powołana przez Episkopat Komisja Historyczna stwierdził, że obecny arcybiskup Wielgus podpisał deklarację współpracy z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa.

d2ijswe

Biskupi są wdzięczni papieżowi za "ojcowską pomoc ewangeliczną" i nuncjuszowi abp. Kowalczykowi w przezwyciężeniu kryzysu związanego z rezygnacją abp Stanisława Wielgusa - mówił bp Piotr Libera, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup Libera zapewnił, że polski Kościół nie boi się prawdy i nie może się jej bać. Będzie więc dążył do jej ustalenia. We wszystkich diecezjach, także w tych, gdzie ich dotąd nie ma, badaniem przeszłości zajmą się komisje historyczne.

Biskup Libera podkreślił, że cały Kościół stanął teraz także przed wyzwaniem, jakim jest ponowne pojednanie w Kościele i zabliźnienie powstałych ostatnio w ran.

Bp Libera zaprezentował słowo biskupów do wiernych, które będzie odczytywane w kościołach w najbliższą niedzielę.

d2ijswe

Sekretarz Episkopatu zapowiedział zarazem, że tegoroczna środa popielcowa (21 lutego) będzie dniem modlitw duchowieństwa do miłosiernego Boga.

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski zakończyło się nadzwyczajne spotkanie Rady Stałej i biskupów diecezjalnych. Było w całości poświęcone sytuacji, w jakiej znalazł się Kościół w Polsce w rezultacie wydarzeń ostatnich dni. (sm,bart)

d2ijswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ijswe
Więcej tematów