Komisja Europejska pozytywnie o Traktacie
Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała w środę projekt Traktatu Akcesyjnego - o przystąpieniu 10 nowych państw, w tym Polski, do Unii Europejskiej. Został zrobiony kolejny formalny krok na drodze do akceptacji dokumentu przez instytucje UE.
19.02.2003 16:23
To była czysta formalność - przyznają urzędnicy Komisji - bowiem organ wykonawczy Unii pomagał w negocjacjach i w sporządzaniu projektu traktatu, więc nie było możliwe, żeby go pozytywnie nie zaopiniował.
"Dla Komisji dzisiejsza decyzja to ukoronowanie wielu lat intensywnej pracy. Oparliśmy się na wyniku negocjacji. Rezultaty są dobre dla obecnych i przyszłych państw członkowskich i dla Unii jako całości" - zapewnił z tej okazji komisarz ds. poszerzenia Guenter Verheugen.
Według komisarza traktat "zapewnia gładkie, stopniowe włączenie nowych państw do różnych dziedzin wspólnej polityki, które składają się na Unię, pozwalając jej zachować wewnętrzną spójność i dynamikę". Ponadto "jest to dalszy krok w dążeniu do ideału, jakim jest pokój, stabilność i demokracja na całym obszarze od Bałtyku po Morze Czarne" - oświadczył komisarz.
Środowa opinia jest krótkim, sformalizowanym dokumentem. Komisja odwołała się w niej do swoich raportów o postępach kandydatów na drodze do członkostwa, ogłoszonych 9 października 2002 r. Orzekła w nich, że 10 przystępujących krajów - Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry spełniają kryteria polityczne członkostwa i spełnią do początków 2004 r. kryteria ekonomiczne i prawne.
Teraz liczący 5,5 tys. stron w języku angielskim projekt traktatu zostanie oficjalnie przesłany do Parlamentu Europejskiego, który ma go zatwierdzić na sesji plenarnej 9 kwietnia. Najpierw rozpatrzy go Komisja Spraw Zagranicznych tego zgromadzenia 18 marca, a 8 kwietnia odbędzie się debata plenarna nad traktatem i poszerzenie UE.
Wcześniej, do końca lutego, ma się zakończyć tłumaczenie traktatu na pozostałe 21 języków oficjalnych poszerzonej Unii, w tym na polski. Jako ostatnia projekt przyjmie Rada (ministrów) Unii 14 kwietnia i wtedy będzie mógł być podpisany 16 kwietnia na szczycie w Atenach. Po podpisaniu procedurę jego ratyfikacji będą mogły rozpocząć zarówno obecne jak i przyszłe państwa członkowskie.
Już wcześniej na Malcie, w Słowenii, na Węgrzech i być może na Cyprze odbędą się niewiążące referenda w sprawie ratyfikacji Traktatu Akcesyjnego. Polskie referendum zaplanowano na 8 czerwca.
Od chwili podpisania traktatu przyszłe państwa członkowskie uzyskają status "aktywnych obserwatorów". Upoważni je on do uczestnictwa w pracach Rady (ministrów) i Parlamentu Europejskiego z prawem zabierania głosu, ale bez prawa weta i udziału w głosowaniach. (jask)