Komisja Europejska popiera "awangardę"
Komisja Europejska wezwała w poniedziałek wszystkie państwa Unii Europejskiej, żeby pozwoliły Francji, Niemcom, Belgii i innym chętnym stworzyć "awangardę" wspólnej obrony w ramach Unii Europejskiej.
Organ wykonawczy Unii ostrzegł, że jeśli nie wpisze się możliwości powstania takiej "awangardy" do przyszłego unijnego traktatu konstytucyjnego, to powstanie ona "poza traktatem i poza Unią".
Komisarz UE ds. instytucjonalnych, Francuz Michel Barnier, przyznał na konferencji prasowej w Brukseli, że przykładem inicjatywy, którą powinno się utrzymać w ramach Unii, jest propozycja zacieśnienia więzi obronnych między Francją, Niemcami, Belgią i Luksemburgiem.
Belgia organizuje w tej sprawie specjalny szczyt 29 kwietnia w Brukseli. "Nie należy dramatyzować takich spotkań, jeśli są otwarte dla innych" - powiedział Barnier.
Przyznał, że wszelka wspólna polityka obronna nie byłaby wiarygodna bez wzrostu wydatków na ten cel i bez udziału Wielkiej Brytanii.
Według francuskiego komisarza UE, wszelkie inicjatywy obronne w Unii muszą "globalnie respektować zobowiązania (Europejczyków) w ramach NATO", ale uwspólniane zdolności wojskowe powinny być "autonomiczne i komplementarne" w stosunku do NATO.
Barnier przypomniał, że taką kompromisową formułę uzgodnili w 1998 roku na spotkaniu w Saint-Malo prezydent Francji Jacques Chirac i premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i że mimo sporów o Irak podtrzymali tę formułę podczas niedawnego szczytu w Le Touquet.
Francuski komisarz powiedział także, że Komisja Europejska uważa propozycję dużych państw członkowskich, żeby wybrać stałego przewodniczącego-prezydenta Rady Europejskiej, za tylko pozornie dobry pomysł.
Barnier dodał jednak, że "osobiście" marzy mu się - ale jeszcze nie na tym etapie - "prezydent Unii Europejskiej stojący na czele jej władzy wykonawczej". (reb)