Komisja ds. PKN Orlen nie odkryje prawdy - uważają Polacy
Prawie dwie trzecie - 64% - ankietowanych przez CBOS uważa, że sejmowa komisja śledcza ds. PKN
Orlen nie odkryje prawdy w sprawie, którą bada. Tylko 17%
wierzy w powodzenie prac komisji - wynika z opublikowanego w
piątek sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
Zdaniem 34% pytanych, komisja śledcza "zdecydowanie" nie zdoła odkryć prawdy w sprawie PKN Orlen, 30% sądzi, że "raczej" się to nie powiedzie. 14% uważa, że komisji "raczej" uda się doprowadzić do ustalenia prawdy, a tylko 3% uważa, że komisji "zdecydowanie" się to uda.
49% badanych negatywnie oceniło działalność komisji, w tym 27% - zdecydowanie źle, a 22% - raczej źle. 17% pytanych uważa, że komisja działa raczej dobrze, a 4% - że działa zdecydowanie dobrze. 30% nie miało zdania w tej sprawie.
Tylko 6% badanych deklarowało, że w ogóle nie słyszało o komisji śledczej ds. PKN Orlen.
Wśród tych, którzy wiedzą o pracach komisji, 54% nie interesuje się jej działalnością i ustaleniami, a 44% deklaruje zainteresowanie jej pracami, w tym tylko 6% jest bardzo zainteresowana.
Przesłuchania przed komisją obchodzą 69% wyborców SLD i UP, 65% elektoratu PiS, 61% wyborców PO, po 57% - PSL i SdPl, 50% - LPR oraz 39% wyborców Samoobrony.
62% ankietowanych ma poczucie, że nie rozumie, o co naprawdę chodzi w "aferze Orlenu", przy czym 37% ocenia, że ich wiedza w tym zakresie jest nikła lub żadna. Tylko 15% deklaruje orientację w tej sprawie, ale częściej jest ona mniejsza (9%) niż większa (6%).
56% ankietowanych przez CBOS podziela opinię, że komisja śledcza służy przede wszystkim do prowadzenia walki politycznej i kampanii wyborczej, a w mniejszym stopniu do odkrycia prawdy w "aferze Orlenu". 46% podziela opinię, że poprzez działania komisji opozycja usiłuje doprowadzić do zmiany władzy.
39% zgadza się ze zdaniem, że głównym celem działalności komisji jest doprowadzenie do skompromitowania prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a 64% uważa za prawdziwe twierdzenie, że gdyby śledztwo prowadziła prokuratura, a nie sejmowa komisja śledcza, opinia publiczna w Polsce w ogóle niczego by się nie dowiedziała o kulisach działalności wielkiego biznesu w Polsce i jego związkach z politykami.
Według 51% pytanych, działalność komisji umożliwia poznanie zagrożeń związanych z bezpieczeństwem energetycznym Polski.
43% badanych jest zdania, że takie organy Sejmu jak komisje śledcze dobrze służą polskiej demokracji, przeciwnego zdania jest 36%.
Sondaż przeprowadzono w dniach 5-8 listopada 2004 roku na reprezentatywnej próbie losowej 988 dorosłych Polaków.