PolskaKomisja ds. PKN Orlen chce dokumentów prokuratury dot. choroby Gruszki

Komisja ds. PKN Orlen chce dokumentów prokuratury dot. choroby Gruszki

Sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen
postanowiła zwrócić się do prokuratury o udostępnienie
akt z postępowania wyjaśniającego przyczyny choroby
przewodniczącego komisji Józefa Gruszki (PSL).

16.04.2005 | aktual.: 16.04.2005 10:58

Wśród innych spraw, które omawiała komisja przed przesłuchaniem Sławomira Wiatra, posłowie przegłosowali wystąpienie do Instytutu Pamięci Narodowej o materiały dotyczące jego osoby.

Prokuratura rejonowa w Pleszewie, która na wniosek Romana Giertycha (LPR) sprawdzała okoliczności nagłego pogorszenie się stanu zdrowia Gruszki, w piątek zdecydowała o umorzeniu postępowania. Uznała, że powodem choroby przewodniczącego było nadciśnienie, a nie zatrucie. W minioną niedzielę Gruszka doznał wylewu krwi do mózgu. Trafił do szpitala w Kaliszu, gdzie przeszedł poważną operację chirurgiczną. Poseł jest w śpiączce.

Komisja chce też uzyskać informacje o postępowaniu prokuratorskim w sprawie b. asystenta społecznego posła Gruszki Marcina T. - aresztowanego pod zarzutem zgody na współpracę z obcym wywiadem. Nie zdecydowała się jednak na zwrócenie się w tej sprawie do prokuratury. Poprosi o te informacje sejmową komisję ds. służb specjalnych, która już omawiała sprawę zatrzymania Marcina T.

Komisja nie przegłosowała wniosków o wezwanie Marka Borowskiego i Adama Michnika przed komisję, ponieważ wnioskodawca - Andrzej Grzesik (Samoobrona) wycofał je. Giertych (LPR) zgłosił wnioski o wezwanie Krzysztofa Janika i Adama Glapińskiego, jednak - zgodnie z procedurą - będzie on głosowany dopiero na następnym posiedzeniu komisji.

Posłowie zdecydowali też, by wystąpić do PKN Orlen o korespondencję z rosyjskim koordynatorem przesyłu ropy rurociągami - Trans Nieftem.

Polemikę pomiędzy ekspertami komisji i Biurem Legislacyjnym Sejmu wzbudziły zasady występowania przez komisję na zewnątrz. Spór dotyczy tego, czy - pod nieobecność przewodniczącego - inni członkowie prezydium mogą podpisywać wnioski o wezwanie nowych świadków, czy nadesłanie dokumentów. Eksperci nie ustalili wspólnego stanowiska, Biuro Legislacyjne Sejmu zapowiedziało odniesie się do uwag zgłoszonych przez ekspertów komisji.

W posiedzeniu nie uczestniczy Zbigniew Witaszek (niezrz.).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)