Komisja ds. nacisków na służby wybrana, posłowie PiS nie głosowali
Sejm powołał komisję śledczą do zbadania nacisków na służby specjalne i organy wymiaru sprawiedliwości za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie PiS zbojkotowali głosowanie. W piątek o godzinie 15.00 komisja zbierze się po raz pierwszy.
Posłowie wybrali do pracy w komisji: Stanisława Chmielewskiego, Andrzeja Czumę i Sebastiana Karpiniuka z Platformy Obywatelskiej. Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentowane przez Jacka Kurskiego i Arkadiusza Mularczyka. W skład komisji wchodzą również: Jan Widacki z LiD i Mieczysław Łuczak z PSL.
Za takim składem komisji głosowało 275 posłów, 6 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Większość bezwzględna do wyboru składu komisji wynosiła 142 głosy.
Głosowanie poprzedziła burzliwa debata, bowiem PiS sprzeciwiało się kandydaturze Jana Widackiego i wnioskowało o to, by Sejm głosował nad tym kandydatem oddzielnie. W tej sprawie zebrał się też w trakcie półgodzinnej przerwy Konwent Seniorów. Jednak ostatecznie marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie przychylił się do wniosku PiS. W tej sytuacji tuż przed głosowaniem na mównicę wszedł Krzysztof Tchórzewski (PiS) i poinformował, że jego klub nie weźmie udziału w głosowaniu.
W piątek komisja ma spotkać się po raz pierwszy. Na inauguracyjnym posiedzeniu wybrany zostanie jej przewodniczący.