Komisja ds. CIA chce przesłuchać 10 Polaków, w tym trzech dziennikarzy
Specjalna komisja Parlamentu Europejskiego ds. domniemanych więzień CIA w Europie chce jesienią odwiedzić Polskę i spotkać się z dziesięcioma osobami, w tym trzema dziennikarzami - poinformował członek tej komisji Konrad Szymański (PiS).
Te osoby to minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann, szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki, byli szefowie służb specjalnych Andrzej Barcikowski i Zbigniew Siemiątkowski, były minister obrony Jerzy Szmajdziński, prezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Marek Nowicki oraz dziennikarze: Jarosław Giziński ("Newsweek Polska"), Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza") i Marek Książek ("Gazeta Olsztyńska").
Listę tę przedstawił w środę szef komisji Carlos Coelho.
W samym spotkaniu się z tymi osobami nie ma nic złego i mam nadzieję, że te osoby zechcą rozmawiać - powiedział Szymański.
Polska, jak relacjonował, jest w grupie sześciu krajów, którymi komisja chce się zająć w drugiej połowie roku. Należą do niej także Wielka Brytania, Rumunia, Niemcy, Włochy i Hiszpania.
W przyjętym przez komisję w czerwcu cząstkowym raporcie eurodeputowani komisji stwierdzili, że CIA była bezpośrednio odpowiedzialna "za nielegalne chwytanie, przewożenie i przetrzymywanie osób podejrzanych o terroryzm na terytorium krajów członkowskich i kandydujących", co stanowi łamanie podstawowych norm prawa międzynarodowego.
Ponadto w raporcie napisano, że "jest niemożliwe, by pewne rządy europejskie nie były świadome działalności związanej z nadzwyczajnym przetrzymywaniem, jaka miała miejsce na ich terytorium".
Wielu eurodeputowanych, w tym Szymański, zarzuciło autorom sprawozdania brak jakichkolwiek dowodów i głosowało przeciw.
Już w grudniu zeszłego roku, zarówno kończący urzędowanie prezydent Aleksander Kwaśniewski, jak i premier Kazimierz Marcinkiewicz, szef MSWiA Ludwik Dorn i minister spraw zagranicznych Stefan Meller zaprzeczali, jakoby w Polsce znajdowały się tajne więzienia CIA. Przedstawiciele władz przyznawali się natomiast do wiedzy o przelotach samolotów CIA nad Polską.
Inga Czerny