Trwa ładowanie...
d3attw7
21-09-2006 09:10

Komisja ds. banków w Trybunale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje zgodność z Konstytucją uchwały Sejmu o powołaniu bankowej komisji śledczej. Wniosek w tej sprawie złożyła do Platforma Obywatelska.

d3attw7
d3attw7

Poseł Wojciech Szarama z PiS-u reprezentujący na posiedzeniu Sejm wskazał na pożytki płynące z prac komisji śledczych i oświadczył, że uchwała jest zgodna z Konstytucją. Zauważył, że zapis w uchwale, iż służy ona zbadaniu rozstrzygnięć dotyczących przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 roku do 19 marca 2006 roku, wypełnia konstytucyjne normy. Podkreślił też, że Trybunał powinien odrzucić wniosek PO, ponieważ nie ma kompetencji do rozpatrywania sejmowej uchwały, która nie jest ona aktem normatywnym.

Wcześniej poseł Cezary Grabarczyk z PO przedstawiając wniosek twierdził, że zakres działania komisji, określony w uchwale jest zbyt szeroki. Zauważył, że zgodnie z Konstytucją komisja może być powołana do zbadania tylko konkretnej sprawy. Zwrócił się też do Trybunału, aby uznał swoją kompetencję do rozpatrzenia zgodności uchwały.

Posiedzenie Trybunału prowadzi wiceprezes Andrzej Mączyński. Prezes Marek Safjan wyłączył się z rozprawy, ponieważ chciał uniknąć zarzutów stronniczości. Powodem jest fakt, że jego córka pracuje w NBP.

W historii Trybunału były już orzeczenia, w których sędziowie stwierdzali w poszczególnych przypadkach uchwał, iż Trybunał nie jest władny wydać orzeczenia i umarzali sprawę. Wszystko, jak wyjaśnia profesor Piotr Winczorek, zależy od tego, czy Trybunał uzna, że uchwała tworzy ogólne normy postępowania i wtedy podlega rozpatrzeniu, czy tez odnosi się do jednostkowej sprawy wtedy podlega umorzeniu.

d3attw7

Dopiero kiedy Trybunał uzna, że może orzekać w tej sprawie, odniesie się do szczegółowych zarzutów stawianych przez wnioskodawców. Uważają oni, że Sejm w zbyt ogólny sposób sformułował zakres działania komisji, co - według nich - jest niezgodne z Konstytucją. Ustawa zasadnicza mówi, że Sejm może powołać komisję śledczą do zbadania określonej sprawy. Obrońcy komisji uważają, że zapisanie w uchwale, iż służy ona zbadaniu rozstrzygnięć dotyczących przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 roku do 19 marca 2006 roku, wypełnia konstytucyjne normy.

d3attw7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3attw7
Więcej tematów