Komisarz UE nie sądzi by Polska i Węgry zawetowały budżet. "Mamy dobre argumenty"

Komisarz ds. budżetu Günther Oettinger sądzi, że Polska i Węgry ostatecznie przyjmą jego propozycję wieloletniego budżetu UE. Wierzy, że uzależnienie wysokości wypłat unijnych funduszy od poziomu niezależności sądownictwa nie skłoni obu krajów do złożenia weta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Weto Polski lub Węgier może zablokować nowy budżet wspólnoty
Weto Polski lub Węgier może zablokować nowy budżet wspólnoty (PAP, Fot: STEPHANIE LECOCQ)
WP

Siedmioletni budżet wspólnoty, znany jako Wieloletnia Perspektywa Finansowa, wymaga jednomyślności dla ostatecznego zatwierdzenia. Ale proponowany mechanizm, łączący fundusze unijne z zasadami rządów prawa, już takiej jednomyślnej zgody wszystkich krajów członkowskich nie wymaga. Dlatego Polska i Węgry mogą wykorzystać prawo weta, aby wywrzeć nacisk na UE i odwieść ją wprowadzenia niechcianych obostrzeń.

- Mam wrażenie, że taka propozycja dotycząca praworządności jest konieczna i leży w interesie naszych podatników - ocenia Oettinger. - Mamy dobre argumenty, będziemy walczyć - podkreśla.

Komisarz ds. budżetu UE podkreśla, że należy dopilnować, by podczas przydzielania unijnych środków "nie było ani wielkich zwycięzców, ani wielkich przegranych", gdyż to mogłoby "podzielić europejską rodzinę". Oettinger zaznacza, że jego projekt nie jest ostateczną formą budżetu, a jedynie "punktem wyjścia" do dalszych negocjacji.

WP

Źródło: Politico

Zobacz także: Lichocka: Spełniliśmy wszystkie postulaty z którymi protestujący przyszli do Sejmu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP