Kołodko zostaje - co z podatkiem liniowym?
Grzegorz Kołodko zostaje w rządzie. Po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów nie było żadnych sygnałów o ewentualnej dymisji ministra finansów. Rząd zajął się programem gospodarczym Kołodki, nie dyskutując nt. alternatywnych propozycji ministra gospodarki Jerzego Hausnera. Rada Ministrów nie rozważała też koncepcji wprowadzenia podatku liniowego. W środę Kołodko po raz kolejny skrytykował ten projekt.
Minister Kołodko został zobowiązany do przedłożenia partnerom społecznym z Komisji Trójstronnej wyliczeń dotyczących podatku liniowego według koncepcji przekazanej rządowi przez przedstawicieli organizacji przedsiębiorców. Jak sugeruje Radio Zet, to m.in. zapewnianie Kołodki, że będzie brał udział w pracach nad podatkiem liniowym spowodowało, że dymisja wicepremiera, o której mówiło się przed wtorkowym posiedzeniem rządu, nie doszła do skutku.
Jednak w środę Grzegorz Kołodko powiedział w "Sygnałąch Dnia", że podatek liniowy jest niesprawiedliwy i nie wyobraża sobie jak na tego typu posunięcie miałaby się zgodzić lewicowa partia. Według wicepremiera, by spadek dochodów budżetowych nie był znaczący, podatek musiałby zostać ustalony na poziomie 21%, co oznaczałoby, jego zdaniem, że 20 milionów ludzi płaciłoby wyższe podatki, a tylko 3 miliony mniejsze. Pytany czy tych pieniędzy najbogatsi nie przeznaczyliby na inwestycje, minister finansów powiedział, że właśnie dlatego, by przedsiębiorcy mogli inwestować, rząd chce wprowadzić podatek liniowy dla przedsiębiorstw w wysokości 19%.
Kołodko stwierdził też w "Sygnałach", że piątkowe głosowanie nad wotum zaufania dla rządu będzie w praktyce głosowaniem nad programem naprawy finansów publicznych jego autorstwa.
W poniedziałek premier Leszek Miller mówił o ograniczeniu kompetencji ministra finansów na rzecz ministra gospodarki. We wtorek nie było już o tym mowy, tak samo jak i o pakiecie poprawek do programu Kołodki przygotowanych przez Jerzego Hausnera.
Rząd zaakceptował ponadto przygotowane przez Kołodkę założenia do projektu budżetu państwa na rok 2004.
Rada Ministrów przyjęła tylko część projektów ustaw związanych z programem naprawy finansów Rzeczpospolitej. Są to projekty ustaw: o dochodach samorządów, akcyzie i funduszach inwestycyjnych oraz o podatku od towarów i usług i o finansach publicznych.
Ministrowie zdecydowali, że pięć kolejnych projektów ustaw składających się na "Program naprawy finansów Rzeczypospolitej" przyjmą na następnym posiedzeniu.