PolskaKołodko o reformie finansów

Kołodko o reformie finansów

Reforma finansów publicznych będzie się składała z trzynastu rozdziałów. Jeden z nich będzie związany z likwidacją wielu ulg i zwolnień podatkowych - poinformował w sobotę podczas wręczenia nagrody "Dźwignia" wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko.
Z propozycjami Kołodki rząd ma się zapoznać na poniedziałkowym
posiedzeniu.

"Chcemy uprościć system podatkowy, obniżyć stawki podatkowe, wyeliminować niepotrzebne, zużyte ulgi i zwolnienia, tak aby rozwijała się przedsiębiorczość, by rosła skłonność do oszczędzania i szybciej niż obecnie rósł Produkt Krajowy Brutto" - powiedział Kołodko.

Dodał, że program ma być "kompletny"; składać się ma z trzynastu rozdziałów, kilkudziesięciu paragrafów, kilkuset punktów i kilkudziesięciu załączników. Kołodko zaznaczył, że nie dziwi się niezadowoleniu przedsiębiorców w sytuacji, gdy "daniny na rzecz finansów publicznych są zapisane w ponad 50 ustawach i składają się z różnych pozycji, których resort naliczył 1200".

"Nic dziwnego, że przedsiębiorcy psioczą. To trzeba wyczyścić, bo z tego się może zrobić stajnia Augiasza" - powiedział Kołodko.

Wicepremier Kołodko otrzymał w sobotę honorową "Dźwignię" - nagrodę Naczelnej Organizacji Technicznej i redakcji Przeglądu Technicznego.

Kapituła nagrody przyznała Kołodce nagrodę za uratowanie ok. 200 tys. miejsc pracy i poprawę kondycji finansowej ok. 60 tys. firm, dzięki ustawie oddłużającej polskie przedsiębiorstwa.

"Inicjatywy podejmowane przez wicepremiera Grzegorza Kołodkę stwarzają dogodne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości i pobudzenia wzrostu gospodarczego oraz wpływają na wzrost optymizmu wśród przedsiębiorców" - napisali organizatorzy w uzasadnieniu.

Laureatami tegorocznych Dźwigni zostały ponadto firma Autliv z Oławy, produkująca poduszki bezpieczeństwa dla samochodów oraz Odlewnia Żeliwa Wulkan z Częstochowy. (mag) "Dźwignia" jest przyznawana od 2000 roku. Otrzymują ją osoby lub firmy tworzące nowe miejsca pracy, lub wdrażające nowe techniki lub technologie w przemyśle, budownictwie i rolnictwie.

Źródło artykułu:PAP
finansepremierrząd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)