Trwa ładowanie...
dfogxb4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kolinda Grabar-Kitarović zwyciężyła w wyborach prezydenckich w Chorwacji

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Chorwacji zwyciężyła kandydatka opozycji Kolinda Grabar-Kitarović, która uzyskała 50,54 proc. głosów. Urzędujący prezydent Ivo Josipović zdobył 49,46 proc. głosów - podała Centralna Komisja Wyborcza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolinda Grabar-Kitarović zwyciężyła w wyborach prezydenckich w Chorwacji
(PAP/EPA)
dfogxb4

Wynik ten podano po przeliczeniu 97 proc. głosów. Oznacza to, że Grabar-Kitarović, kandydatka konserwatywnej opozycji, zwyciężyła różnicą zaledwie ok. 21 tys. głosów. Obserwatorzy podkreślają, że jeśli ten wynik okaże się ostateczny, Grabar-Kitarović będzie pierwszą kobietą na Bałkanach na stanowisku prezydenta wybraną w głosowaniu powszechnym.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich z 28 grudnia Grabar-Kitarović zdobyła 37,2 proc. głosów, a Josipović - 38,5 proc.

Uważana za populistkę 46-letnia Grabar-Kitarović była kandydatką opozycyjnej konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). W przeszłości była ministrem ds. integracji europejskiej (2003-2005), szefową dyplomacji (2005-2008), a w latach 2011-2014 jednym z siedmiorga asystentów ówczesnego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena i pierwszą kobietą na tym stanowisku. W latach 2008-2011 pełniła funkcję ambasadora Chorwacji w USA.

dfogxb4

57-letni Josipović, który ubiegał się o reelekcję, jest cenionym prawnikiem i kompozytorem. Urząd szefa państwa pełnił od 2010 roku. Był kandydatem socjaldemokratów i 16 innych partii centrolewicowych.

Funkcja prezydenta w Chorwacji jest w znacznej mierze ceremonialna. Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i ma pewne uprawnienia w dziedzinie polityki zagranicznej, którą prowadzi wraz z rządem.

Jak zauważają eksperci, wynik wyborów prezydenckich jest wskaźnikiem popularności partii politycznych przed wyborami parlamentarnymi w Chorwacji, które odbędą się pod koniec bieżącego roku.

Zwycięstwo Grabar-Kitarović "otworzyłoby szeroko drzwi dla triumfu HDZ w wyborach parlamentarnych, na fali powszechnego niezadowolenia z powodu braku jakiegokolwiek sukcesu obecnego rządu" - mówił przed drugą turą wyborów redaktor naczelny dziennika "Jutarnji List", Żeljko Trkanjec.

Licząca 4,2 mln mieszkańców Chorwacja jest w prawie nieustannej recesji od 2008 roku; dług publiczny wynosi ok. 80 proc. PKB. W trzecim kwartale 2014 roku gospodarka kraju skurczyła się o 0,5 proc.

dfogxb4

Podziel się opinią

Share

dfogxb4

dfogxb4
Więcej tematów