Trwa ładowanie...
d40aek9

Kolejny Tybetańczyk dokonał samopodpalenia

Tybetański były mnich dokonał samopodpalenia w Tybecie, będąc 12. w bieżącym roku Tybetańczykiem, który sięgnął po tę skrajną formę protestu - poinformowała mająca swą siedzibę w Waszyngtonie Międzynarodowa Kampania na Rzecz Tybetu.

d40aek9
d40aek9

Tenzin Phuntsog, który podpalił się w prefekturze Changdu Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, przeżył i został zabrany do szpitala - głosi oświadczenie Kampanii, powołując się na emigracyjne źródła tybetańskie. Jest to pierwszy przypadek takiego protestu na terenie samego Tybetu.

Pozostałych jedenaścioro aktualnych bądź byłych tybetańskich mnichów i mniszek, którzy od marca dokonali samopodpalenia na terenie chińskiej prowincji Syczuan (Sichuan), domagało się powrotu żyjącego od 1959 roku na emigracji w Indiach 76-letniego Dalajlamy oraz wolności dla Tybetu. Co najmniej sześcioro z nich nie przeżyło.

Przedstawiciel władz Tybetańskiego Regionu Autonomicznego oświadczył Reuterowi, iż nic mu nie wiadomo na temat najnowszego incydentu tego rodzaju. Policja w prefekturze Changdu odmówiła komentarza, zaznaczając, że nigdy nie odpowiada na pytania dziennikarzy.

Według Międzynarodowej Kampanii na Rzecz Tybetu, były mnich, który w czwartek dokonał samopodpalenia, żył wcześniej w klasztorze Karma w mieście Chamdo.

Jak podało w czwartek na swej stronie internetowej chińskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego, szef tego resortu Meng Jianzhu odwiedził w ostatnim tygodniu listopada prowincję Syczuan, gdzie wezwał tybetańskich mnichów buddyjskich, by "kontynuowali tradycję kochania narodu i buddyzmu". Minister przebywał w powiecie Aba w prefekturze o tej samej nazwie, będącego miejscem ośmiu samopodpaleń.

d40aek9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40aek9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj