Trwa ładowanie...

Kolejne wątpliwości wokół Łukasza Szumowskiego. Chodzi o rejestr korzyści majątkowych

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w rejestrze korzyści majątkowych, które Łukasz Szumowski składał jako poseł nie ma żadnych informacji na temat działalności prowadzonej przez jego żonę. Z kolei w poprzednich deklaracjach pojawia się mnóstwo wątpliwości. Resort zdrowia zapewnia, że minister wypełnia wszystko zgodnie z przepisami.

Kolejne wątpliwości wokół Łukasza Szumowskiego. Chodzi o rejestr korzyści majątkowychŹródło: PAP
d2zriuz
d2zriuz

Rejestr korzyści majątkowych powstał w 1997 roku. Odpowiednie przepisy znalazły się w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. W rejestrze, który prowadzi Państwowa Komisja Wyborcza, ujawniane są korzyści uzyskiwane przez premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów i samorządowców. Ale też co ważne – korzyści uzyskiwane przez małżonków.

Rejestr korzyści. Informacje o małżonkach jawne

Zgodnie z art. 12 wspomnianej ustawy: "Do rejestru należy zgłaszać informacje o wszystkich stanowiskach i zajęciach wykonywanych zarówno w administracji publicznej, jak i w instytucjach prywatnych, z tytułu których pobiera się wynagrodzenie, oraz pracy zawodowej wykonywanej na własny rachunek”.

A także informacje m.in. o otrzymanych darowiznach od podmiotów o wartości powyżej 50 proc. najniższego wynagrodzenia za pracę. Również w przypadku małżonków.

Zobacz też: "Próba zniszczenia człowieka". Szef KPRM broni Łukasza Szumowskiego

Sprawdziliśmy dostępne rejestry korzyści majątkowe ministra Łukasza Szumowskiego. Najpierw ten zamieszczony na stronach sejmowych posła Szumowskiego. Nosi datę 24 października 2019 r. W rubryce dotyczącej żony Anny Szumowskiej brakuje informacji o miejscu pracy bądź prowadzonej działalności gospodarczej. Według Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, od 1 października 2017 r. żona ministra prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą "Praktyka lekarska Anna Szumowska”.

Z kolei na stronach Państwowej Komisji Wyborczej, minister Szumowski od powołania go do rządu w listopadzie 2019 r. nie złożył aktualnego rejestru. Nie ma też aktualnego dokumentu dotyczącego jego żony. Zgodnie z przepisami, rejestr powinien być raz w roku aktualizowany.

d2zriuz

Rejestr korzyści Szumowskiego. Darowizna i nieczytelny wyjazd

Są natomiast dokumenty z lutego 2018 roku, czyli z okresu poprzedniego rządu, w którym Szumowski zastąpił w fotelu ministra Konstantego Radziwiłła. Deklaracja nosi datę 16 lutego 2018 r. I są w niej informacje o żonie Annie. Z wpisu Szumowskiego wynika, że pracowała ona wówczas w Centrum Zdrowia Dziecka, a także prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą.

Zaskakujący wpis pojawia się w punkcie 3 rejestru, który dotyczy "darowizny otrzymanej od podmiotów krajowych bądź zagranicznych, przekraczającej 50 proc. najniższego wynagrodzenia za pracę”. Szumowska ujawniła, że otrzymała Mercedesa R350, jako darowiznę od męża. W oświadczeniach majątkowych ministra z tamtego okresu nie ma śladu po informacji o darowiźnie dla żony. Informację o tym, że Szumowski takie auto posiadał, polityk ujawnił w oświadczeniach majątkowych z okresu pracy w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego.

W tym samym rejestrze, w rubryce dotyczącej wyjazdów krajowych lub zagranicznych widnieje również nieczytelny wpis (prawdopodobnie autorstwa samego ministra, który przy okazji nieczytelnych oświadczeń majątkowych, przyznał się, że pisze "jak lekarz”), z którego nie można odczytać instytucji, która fundowała wyjazd żonie ministra.

W żadnym z dostępnych rejestrów korzyści nie ma informacji o udziałach Anny Szumowskiej w spółce SI Assets. Jedynymi właścicielami SI Assets są Marcin Szumowski (brat ministra) i Anna Szumowska. Żona ministra ma w nim udziały warte ok. 12 mln zł.

d2zriuz

Rejestr korzyści Szumowskiego. Sprawa dla służb?

Poprosiliśmy byłego funkcjonariusza CBA, który szczegółowo zajmował się kontrolą oświadczeń majątkowych, by przeanalizował rejestry korzyści majątkowych państwa Szumowskich.

- Po pierwsze oświadczenia są nieczytelne i nie powinny być tak wypełnione i złożone. Po drugie, oświadczenie żony zamieszczone na stronach PKW jest pisane dwoma charakterami pisma. W części dotyczącej wyjazdów, pisał chyba sam minister. To wygląda tak, jakby żona nie wiedziała kto jej fundował wyjazd i musiał to napisać on...Z kolei w rejestrze korzyści zamieszczonym na sejmowych stronach, brakuje jakichkolwiek danych o żonie. Co najmniej powinna być złożona korekta. Sprawie powinny też przyjrzeć się służby – mówi Wirtualnej Polsce były agent Biura, który kontrolował setki oświadczeń majątkowych.

W sprawie wątpliwości wokół rejestru korzyści majątkowych skierowaliśmy w czwartek pytania bezpośrednio do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, jak i do biura prasowego. Pytaliśmy m.in. "dlaczego minister nie umieścił swojej aktualnej deklaracji dotyczącej rejestru korzyści, ani deklaracji żony”; a także "dlaczego informacje o aktywności zawodowej żony p. ministra nie znalazły się Rejestrze Korzyści Majątkowych na sejmowych stronach”.

d2zriuz

Resort na nasze pytania odpowiedział jedynie krótkim komunikatem. - Informuję, że Minister Łukasz Szumowski wypełnia oświadczenia majątkowe w zgodzie z Rozporządzeniem Prezydenta w sprawie określenia wzorów formularzy oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej i stanie majątkowym z dnia 14.06.2017 r. To rozporządzenie dokładnie określa wzór formularza oświadczeń – informuje Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Sprawdziliśmy – na podstawie rozporządzenia, minister musi ujawnić informację o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka, a także "przedmiot działalności, adres, datę rozpoczęcia działalności”. A także zamiarze podjęcia lub o zmianie charakteru działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka.
Poproszone przez nas ministerstwo o skan takiej deklaracji wypełnionej przez ministra zdrowia – milczy.

d2zriuz

W przeciwieństwie do oświadczenia majątkowego, które wypełnia się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, rejestr korzyści nie przewiduje sankcji za niezgłoszenie informacji do rejestru. O zmianie ustawy mówi się od wielu lat, ale nikt tego nie zrobił. Po tym, jak na początku tego roku "Rzeczpospolita" ujawniła, że prawie połowa rządu PiS ignoruje obowiązkowy rejestr korzyści, większość polityków rejestr uzupełniła. Łukasz Szumowski deklaracji nie złożył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zriuz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zriuz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj