ŚwiatKolejne słowa oburzenia po decyzji Dudy. Władze Jerozolimy zapowiadają stanowcze kroki

Kolejne słowa oburzenia po decyzji Dudy. Władze Jerozolimy zapowiadają stanowcze kroki

Kolejna odsłona sporu z Izraelem wokół nowelizacji ustawy o IPN. Tuż po popisaniu jej przez Andrzeja Dudę wiceburmistrz Jerozolimy Yael Antebi wezwała do odwołania wycieczek szkolnych do Polski. Chce też przeniesienia Marszu Żywych do Jerozolimy.

Kolejne słowa oburzenia po decyzji Dudy. Władze Jerozolimy zapowiadają stanowcze kroki
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz
Natalia Durman

07.02.2018 | aktual.: 07.02.2018 18:13

Każdego roku do Polski przyjeżdża około 40 tysięcy uczniów i studentów z Izraela. W ramach programu edukacyjnego zwiedzają obóz Auschwitz Birkenau i upamiętniają ofiary Holokaustu.

Debata na temat wycieczek toczy się w Izraelu od paru lat, ale właśnie nowelizacja ustawy o IPN i jej podpisanie przez prezydenta, stanowi impuls do zmian.

"Po uchwaleniu nowego prawa staje się jasne, że należy powstrzymać organizację tego typu wycieczek" - pisze Yael Antebi w liście do minister edukacji Naftali Bennett. Fragmenty dokumentu opublikował portal jpost.com.

Antebi podkreśla, że wycieczki do Polski to drogi i korupcjogenny biznes, a środki przeznaczone na wyjazdy trafiają głównie do kieszeni polskich firm turystycznych. Pisze, że zamiast płacić na hotele i firmy w Polsce, zaoszczędzone dziesiątki milionów szekli można przekazać ocalałym z Holokaustu Żydom, którzy żyją poniżej granicy ubóstwa.

Wskazuje też potrzebę wzmocnienia świadomości o Holokauście poprzez edukację na miejscu oraz chęć przeniesienia Marszu Żywych do Izraela.

Przypomnijmy, Marsz Żywych organizowany jest od 1988 roku przez izraelskie ministerstwo oświaty na terenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Od 1996 odbywa się co roku - w Dzień Pamięci Ofiar Zagłady.

Uczestnictwo w Marszu ma dawać świadectwo pamięci osób pomordowanych przez nazistowskich Niemców w trakcie II wojny światowej. Ma być również manifestacją przywiązania do takich wartości, jak: godność i równość wszystkich ludzi, tolerancja, prawo każdego człowieka do życia w pokoju.

Decyzja Dudy. Reakcja Izraela

O tym, że podpisze nowelizację, Andrzej Duda poinformował we wtorek. Jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy nie ogranicza ona w sposób nieuprawniony wolności słowa.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

"Mamy nadzieję, że uda nam się uzgodnić zmiany i poprawki w nowelizacji ustawy o IPN, gdy będzie się nią zajmował TK" - głosi stanowisko ministerstwa spraw zagranicznych Izraela.

Zobacz także
Komentarze (1909)