Trwa ładowanie...

Kolejne osoby zakażone śmiertelnym wirusem

Czeska służba zdrowia poinformowała o wykryciu wirusa tzw. świńskiej grypy u siedmiu pacjentów szpitali we wschodnich i środkowych Czechach.

Kolejne osoby zakażone śmiertelnym wirusemŹródło: AFP
d3b73x9
d3b73x9

Trzy osoby, u których lekarze wyizolowali wirusa "świńskiej" grypy A/H1N1 pochodzą z okolic Karwiny i Frydku-Mistku (na północnym wschodzie). Pozostali czterej to mieszkańcy centrum kraju.

- Już w ubiegłym roku zwracaliśmy uwagę, że pandemiczny wirus A/H1N1 stanie się częścią wirusów sezonowych. Ten szczep rozszerza się po całej Europie - powiedział naczelny epidemiolog Republiki Czeskiej, Michael Vit.

Według służb medycznych w Czechach szerzy się ponadto epidemia grypy sezonowej; od ubiegłego tygodnia w całym kraju nastąpił 16-procentowy wzrost liczby zachorowań.

W województwach morawsko-śląskim i karlowarskim liczba chorych przekroczyła już próg epidemii, wynoszący 2 tys. chorych na 100 tys. obywateli. Poważna sytuacja panuje również w województwach: południowomorawskim, zlińskim, środkowoczeskim oraz pardubickim.

Ze względu na dużą liczbę zachorowań u dzieci w kilku szkołach podstawowych województwa środkowoczeskiego odwołano zajęcia.

Rozprzestrzenianiu się epidemii grypy sprzyja zmienna pogoda; w takich warunkach obniża się odporność ludzkiego organizmu - dodają przedstawiciele czeskiej służby zdrowia.

d3b73x9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b73x9
Więcej tematów