ŚwiatKolejne negocjacje ws. konfliktu wokół bazyliki

Kolejne negocjacje ws. konfliktu wokół bazyliki

Salah Taamari (AFP)
Kolejne, piąte już spotkanie negocjatorów w sprawie zakończenia impasu wokół betlejemskiej Bazyliki Narodzenia Pańskiego rozpoczęło się w niedzielę po południu.

W sobotę, Salah Taamari, szef palestyńskiego zespołu negocjacyjnego, po konsultacjach z Jaserem Arafatem, poprosił Izraelczyków o wznowienie negocjacji w celu zakończenia oblężenia świątyni.

Izraelska armia oblega od 2 kwietnia zespół Bazyliki, w którym ukrywa się ponad 200 Palestyńczyków, w tym 30 uzbrojonych ludzi, poszukiwanych przez Izrael. W coraz gorszych warunkach przebywa tam również około 30 zakonników - franciszkanów, Greków i Ormian.

Rozmawiałem z Arafatem przez około dwie godziny i otrzymałem instrukcje - mówił Taamari reporterom przed powrotem do Betlejem. W rozmowie uczestniczył przedstawiciel Unii Europejskiej, Alister Cook.

Taamari nie chciał ujawnić, jakie otrzymał instrukcje, odrzekł jedynie: prezydent Arafat od samego początku chce pokojowego rozwiązania.

Według palestyńskiego ministra turystyki Metriego Abu Itty, członka zespołu negocjacyjnego, Arafat odrzuca ideę deportacji ściganych przez Izrael Palestyńczyków z Bazyliki.

Odrzucamy wszelką formę deportacji. Ci ludzie są Palestyńczykami i my jako Palestyńczycy jesteśmy za nich odpowiedzialni - podkreślił Abu Itta w rozmowie z AFP.

Nabil Abu Rudeina, główny doradca Arafata, oskarżył Izrael, że "tworzy przeszkody" w rozwiązaniu kryzysu wokół Bazyliki Narodzenia Pańskiego.

Negocjacje znajdują się w impasie, ponieważ Izrael nie zgadza się na przewiezienie uzbrojonych Palestyńczyków do Gazy a strona palestyńska odrzuca izraelskie żądanie - banicji lub poddania się i osądzenia przed izraelskim sądem.

Izrael odrzucił też propozycję Hezbollahu dotyczącą wymiany znajdujących się w świątyni Palestyńczyków na trzech porwanych 2 lata temu żołnierzy izraelskich oraz porwanego w Libanie biznesmena izraelskiego Elhanana Tennenbauma

Palestyńczycy chcą, aby Unia Europejska była gwarantem porozumienia z Izraelczykami w sprawie Bazyliki. (mk, jask)

izraelbazylikanarodzenia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)