Trwa ładowanie...
dfd7uwd

Kolejne informacje po strzelaninie w USA. Omar Mateen, sprawca masakry w Orlando, planował atak na park rozrywki.

• "People": Omar Mateen planował atak na Walt Disney World Resort
• W strzelaninie w gejowskim barze w Orlando zginęło 49 osób, ponad 50 zostało rannych
• FBI: Mateen zdradzał "silne oznaki radykalizacji"
• FBI sprawdzało Mateena od maja 2013 roku przez dziesięć miesięcy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Disney World na Florydzie
Disney World na Florydzie (AFP, Fot: Roberto Gonzalez)
dfd7uwd

Omar Mateen, sprawca niedzielnej strzelaniny w gejowskim barze w Orlando, w której zginęło 49 osób, rozważał atak na Walt Disney World Resort, mieszczący się w tym samym mieście na Florydzie - podał w poniedziałek magazyn "People" na stronach internetowych.

Anonimowe źródła federalne magazynu podają, że Mateen w kwietniu odwiedził ten park rozrywki wraz z żoną.

Z kolei władze saudyjskie podały, że Mateen odwiedził w 2001 i 2012 roku Arabię Saudyjską w celach religijnych - odbywając pielgrzymkę do Mekki. Według źródeł amerykańskich podczas jednej z tych podróży odwiedził także sąsiednie Zjednoczone Emiraty Arabskie.

dfd7uwd

Według źródeł USA nie ma żadnych dowodów, że podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej Mateen kontaktował się ze środowiskami ekstremistycznymi. Osoby, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą być niebezpieczne, zwykle są pod ścisłym nadzorem saudyjskich służb.

Dyrektor FBI James Comey powiedział w poniedziałek, że Mateen zdradzał "silne oznaki radykalizacji", częściowo przez internet, i najpewniej inspirował się działalnością zagranicznych grup terrorystycznych. Na razie brak dowodów, by był przez którąkolwiek z tych organizacji kierowany.

Podczas masakry w klubie Pulse Omar Mateen trzy razy zadzwonił na numer alarmowy 911, a w trakcie ostatniej z tych rozmów złożył przysięgę na wierność Państwu Islamskiemu (IS). Jednak wymienił również zamachowca związanego z konkurencyjnym wobec IS Frontem al-Nusra wywodzącym się z Al-Kaidy. Wspomniał też o sprawcach zamachu podczas maratonu w Bostonie w 2013 r., którzy nie mieli związków z IS.

FBI pracuje teraz nad ustaleniem rzeczywistych motywów kierujących Mateenem. Bada także, czy nie miał on żadnych wspólników.

dfd7uwd

Od maja 2013 roku przez dziesięć miesięcy Mateen był już objęty dochodzeniem przez FBI, kiedy pracował jako ochroniarz w firmie G4S. Było to spowodowane jego twierdzeniami w rozmowach z kolegami z pracy, że ma związki rodzinne z Al-Kaidą, a następnie, że jest członkiem szyickiego Hezbollahu. W tym czasie kontaktowali się z nim tajni agenci, śledzono go i szpiegowano.

Śledztwo jednak zakończyło się bez żadnych rezultatów. W szczególności nie stwierdzono, by był on częścią jakiejś siatki terrorystycznej. Teraz FBI ma dokonać przeglądu tamtego dochodzenia. Na razie nie dysponuje informacjami, że przebiegło ono nieprawidłowo.

Omar Mateen urodził się w Nowym Jorku w rodzinie o afgańskich korzeniach. Miał 29 lat.

dfd7uwd

Podziel się opinią

Share
dfd7uwd
dfd7uwd
Więcej tematów