Trwa ładowanie...
d30nlih

Kolejne aresztowania ws. ataku w Craigavon

Policja Irlandii Północnej
poinformowała o dwóch nowych aresztowaniach w
związku z zabójstwem w zeszłym tygodniu policjanta w mieście
Craigavon, niedaleko Belfastu.

d30nlih
d30nlih

48-letni Stephen Carroll został zastrzelony podczas patrolowania katolickiej części miasta 9 marca, 48 godzin po ataku radykałów na bazę brytyjskich wojsk Massereene w Irlandii Płn., w którym zginęło dwóch żołnierzy. W związku z zabójstwem funkcjonariusza w Craigavon zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 31 i 27 lat - podano.

W ramach śledztw dotyczących obu ataków aresztowano już 11 osób, w tym dziewięć w zeszłym tygodniu. Do obu ataków przyznały się dysydenckie ugrupowania Irlandzkiej Armii Republikańskiej - Prawdziwa IRA i Kontynuacja IRA.

Według źródeł zbliżonych do śledztwa, wśród aresztowanych w związku z atakiem na koszary jest 41-letni Colin Duffy, jeden z czołowych działaczy IRA, który odciął się od katolickiej partii Sinn Fein (My Sami), oskarżając ją o kolaborację z północnoirlandzką policją. Jego aresztowanie wywołało w weekend zamieszki w mieście Lurgan, ok. 30 km od Belfastu, w których uczestniczyli głównie nastoletni zwolennicy Duffy'ego.

Atak na brytyjską bazę nastąpił kilka dni po policyjnych ostrzeżeniach przed możliwymi atakami dysydenckich odgałęzień IRA. Bojownicy IRA w roku 2005 obiecali rozbrojenie się, ale działalności nie zaprzestały pomniejsze ugrupowania.

W 1998 roku został zawarty układ kończący 30-letni zbrojny konflikt między IRA, wspieraną przez katolicką mniejszość, a ugrupowaniami protestanckich lojalistów, opowiadających się za utrzymaniem zależności Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii. Ocenia się, że w walkach zginęło ponad 3 tys. osób.

d30nlih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30nlih
Więcej tematów