Kolejna tura negocjacji ws. tarczy antyrakietowej
W Waszyngtonie rozpoczęła się kolejna tura polsko-amerykańskich negocjacji w sprawie ewentualnej instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Rozmowy potrwają do środy.
25.06.2007 | aktual.: 25.06.2007 18:31
Polskiej delegacji przewodniczy wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Rzecznik MSZ Robert Szaniawski powiedział, że jest kolejny etap rozmów z Amerykanami na ten temat.
Ogłoszenia decyzji, czy Polska zgadza się na instalację na jej terytorium elementów tarczy, ewentualnie można się spodziewać podczas planowej na 16-17 lipca wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Stanach Zjednoczonych.
Lech Kaczyński rozmawiał o tarczy z prezydentem USA George`em W. Bushem 8 czerwca na Helu. Polski prezydent oświadczył wówczas, że był to "wstęp do dalszej rozmowy, która odbędzie się w połowie lipca". Polski prezydent podkreślił, że "dużo więcej" będzie mógł powiedzieć po tym lipcowym spotkaniu i nie wykluczył "konkretnych rezultatów".
Pod koniec maja wiceminister Waszczykowski rozmawiał w Warszawie z zastępcą sekretarza stanu USA ds. bezpieczeństwa Johnem Roodem. Obydwaj wyrazili wówczas optymizm po rozmowach intencyjnych w sprawie zgody na umieszczenie elementów systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce. Waszczykowski ocenił wówczas, że być może do "wczesnej jesieni" uda się uzgodnić porozumienie.
Polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie umieszczenia na północy Polski bazy 10 rakiet służących do niszczenia wystrzelonych z Bliskiego Wschodu rakiet balistycznych trwają od maja. Równolegle Amerykanie prowadzą rozmowy z Czechami, gdzie ma stanąć stacja radarowa również będąca elementem Globalnej Obrony Przeciwrakietowej (Global Missile Defence), jak oficjalnie nazywa się tarcza antyrakietowa.
Według kwietniowego sondażu CBOS, aż 57% Polaków jest przeciwnych budowie na terenie Polski wyrzutni antyrakietowej.