Kolejna runda rozmów nt. irańskiego programu atomowego
W Rzymie odbędzie się kolejna runda rozmów na temat irańskiego programu atomowego. Do Wiecznego Miasta na rokowania z szefem unijnej dyplomacji Javierem Solaną przybyli dotychczasowy irański negocjator ds. atomowych Ali Laridżani oraz jego następca Said Dżalili.
Laridżani w sobotę nieoczekiwanie zrezygnował z roli negocjatora, wyjaśniając tylko, że chce się skupić na bliżej nieokreślonej działalności politycznej. Jego miejsce zajął Dżalili. Rozmowy w Rzymie będą pierwszym spotkaniem unijnych negocjatorów z nowym przedstawicielem rządu w Teheranie. Pozwolą przekonać się, czy nominacja ta oznaczać będzie złagodzenie czy zaostrzenie stanowiska Iranu w kwestii sporu z Zachodem na temat irańskiego programu nuklearnego.
Dżalili ma doktorat w dziedzinie nauk politycznych; pracę pisał na temat "Paradygmat myśli politycznej Islamu w Świętym Koranie". W 2001 r. został szefem biura duchowego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneiego, a w 2005 r. - doradcą obecnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada i wiceministrem spraw zagranicznych ds. Europy i USA. Często towarzyszył Laridżaniemu w jego rozmowach na temat irańskiego programu atomowego.
Teheran twierdzi, że program ten ma wyłącznie cele pokojowe. Państwa zachodnie uważają, że rozwijając program wzbogacania uranu Iran dąży do produkcji broni nuklearnej. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła już w sprawie Iranu trzy rezolucje, a w ramach dwóch ostatnich nałożyła na kraj pakiety sankcji. Mocarstwa ostrzegają, że przyjmą znacznie ostrzejszą rezolucję, jeśli Teheran nie wstrzyma wzbogacania uranu.