ŚwiatKolejna runda rokowań sześciostronnych w Pekinie

Kolejna runda rokowań sześciostronnych w Pekinie

Nowa runda rozmów sześciostronnych
poświęconych północnokoreańskiemu programowi nuklearnemu
rozpoczęła się w poniedziałek po południu (czasu lokalnego) w
Pekinie - poinformowało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

W negocjacjach uczestniczą Chiny, oba państwa koreańskie, Stany Zjednoczone, Japonia i Rosja.

W sobotę Korea Północna wyraziła sprzeciw wobec uczestnictwa w nich Japonii w związku z niedotrzymaniem przez Tokio obietnicy w sprawie dostaw oleju opałowego w zamian za rozbrojenie nuklearne.

Sześciostronne negocjacje w sprawie północnokoreańskiego programu atomowego zapoczątkowano w 2003 roku. W 2006 roku Korea Płn. dokonała pierwszej próby atomowej. Po kolejnych seriach rokowań, ostatecznie w październiku zeszłego roku uzyskano zgodę Korei Płn. na demontaż ośrodka atomowego w Jongbion i sporządzenie przez nią raportu na temat jej programu atomowego.

Jednak brak zgody na weryfikację raportu strony północnokoreańskiej sprawił, że USA odłożyły do czasu całkowitego wyjaśnienia spornych kwestii decyzję o skreślenia kraju z "czarnej listy". W odpowiedzi Korea Płn. zrezygnowała z demontażu reaktora w Jongbion.

Dopiero w październiku, gdy Waszyngton zdecydował się na usunięcie Korei Płn. z listy krajów finansujących terroryzm, komunistyczne władze KRLD wznowiły proces unieruchamiania reaktora w Jongbion i wpuściły na jego teren inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Październikowe porozumienie Waszyngtonu z Phenianem musi zostać formalnie ratyfikowane przez sześć państw uczestniczących w negocjacjach - wyjaśniała agencja Reutera.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)